החילוץ בנחל חילזון
צילום: דוברות כיבוי והצלה מחוז צפון

חייל צה"ל נהרג באימון ניווט בנחל חילזון בגליל

הלוחם מגדס"ר צנחנים נסחף כשחצה את הנחל במהלך אימון עם חבריו לגדוד. הוא אותר כ-100 מטרים מהמקום, ולוחמי יחידה 669 שחילצו אותו במסוק קבעו את מותו. בעקבות האירוע, צה"ל הפסיק לחלוטין את הניווטים עד הודעה חדשה. מצ"ח תחקור
משה שטיינמץ וכרמלה מנשה
07 בינואר 2019
13:40

הצעיר שנסחף ונהרג לפנות בוקר (שני) בנחל חילזון שבגליל הוא לוחם צה"ל מגדס"ר חטיבת הצנחנים. הוא נהרג באימון ניווטים במסגרת הכשרה שעבר. לפי דובר צה"ל, החייל החליק לתוך הנחל כשניסה לחצות אותו מגדה אחת לשנייה ביחד עם מנווט נוסף. אחרי חיפושים נרחבים הוא אותר כ-100 מטרים משם ללא רוח חיים, וצוות יחידה 669 שחילץ אותו במסוק קבע את מותו במקום.

דובר צה"ל, רונן מנליס, מסר כי אימון הניווט אושר על ידי המפקדים, ולפנות בוקר ניתנה הפקודה לסיימו. הלוחם חבר לאחד מחבריו לקראת צליחה של הנחל, וכשטיפס לגדה השנייה הוא החליק מגובה נמוך. חברו שהיה איתו זרק לעברו חבל בניסיון לסייע לו, אך החייל לא הצליח לאחוז בו ונסחף. שני חיילים נפגעו באורח קל מקור במהלך החיפושים אחריו.


מנליס הדגיש כי "אימון מהסוג הזה מאושר עד לרמת מפקד החטיבה". על מזג האוויר אמר: "לפי התחקיר הראשוני, תנאי מזג האוויר אפשרו את הניווט. היה עומס קור אפס ולא היה גשם".

מפקד פיקוד המרכז, האלוף נדב פדן, מינה צוות בראשות אלוף משנה לתחקור אירוע מות החייל בניווט. בנוסף, מדובר צה"ל נמסר כי גם מצ"ח תחקור אותו. כבר לאחר האירוע החל בשטח תחקיר מבצעי ראשוני של מפקד חטיבת הצנחנים ומפקדים בגדוד. בנוסף, בעקבות האירוע, צה"ל הודיע על עוצר באימוני הניווט עד להודעה חדשה ולהשלמת התחקירים הנדרשים.