צילום: חן לאופולד, פלאש 90

1 מכל 5 ילדים יהודים חי בעוני, ילדים חרדים עניים פי 3 מהשאר

לפי נתוני המועצה לשלום הילד לשנת 2018, חלה עלייה במספר הילדים בישראל – אך יחסם באוכלוסייה ירד. שניים מכל שלושה ילדים ערבים חיים בעוני. 10% מתלמידי בתי ספר יסודיים דיווחו על פגיעה מינית
נופר משה
07 בינואר 2019
11:39

אחד מכל חמישה ילדים יהודים בישראל חי בעוני, ושיעור הילדים העניים בחברה החרדית גדול פי שלושה משיעורים בחברה היהודית הכללית. כך עולה מנתוני "ילדים בישראל 2018" שפרסמה היום (שני) המועצה לשלום הילד. בחברה הערבית, שניים מכל שלושה ילדים חי במצב של עוני. בנוסף, כרבע מהילדים החיים במשפחות חד-הוריות הם עניים.

מהנתונים עולה כי בסוף 2017 חיו בישראל 2,908,327 ילדים, שהם 33% מהאוכלוסייה, לעומת 34% שנמדדו בשנת 2000. אף על פי שחלה עלייה במספר הילדים בארץ, במועצה מציינים כי ישנה מגמה של ירידה בשיעורם באוכלוסייה.

במועצה מדווחים על ירידה מתונה בשיעור התלמידים בכיתות ה'-ט' שדיווחו על מעורבות באירועי אלימות משנת הלימודים תשס"ח (2007-2008) ועד תשע"ז (2016-2017). מדובר בירידה מ-17% ל-10% בבתי הספר היסודיים, ומ-12% ל-9% בחטיבות הביניים.

בנוסף, חלה ירידה במספר הדיווחים על פגיעות מיניות. לפי המועצה לשלום הילד, בשנת הלימודים תשע"ז (2016-2017) 10% מתלמידי בתי הספר היסודיים דיווחו שחוו פגיעה מינית על ידי תלמיד אחר בבית הספר. בחטיבות הביניים ובחטיבות העליונות עמד שיעור זה על 15%. מאז 2006 ועד 2017, גדל מספרם של התיקים הפליליים שנפתחו בגין פגיעה בקטינים בשיעור של 20%.

נתון נוסף מעלה כי 52% מהתיקים הפליליים בגין עבירות נגד ילדים בתוך המשפחה נסגרו. 77% מהתיקים על עבירות נגד ילדים מחוץ למשפחה נסגרו. מ-2008 גדל מספר התיקים על עבירות של הטרדה מינית של קטינים בשיעור גדול של 270% - בשנה זו הם היוו 6% מסך התיקים, ואילו ב-2017 היו 17%. הגידול העיקרי הוא בעבירות נגד נערות, וההערכה היא שהגידול נוגע, בין השאר, לעבירות שמבוצעות ברשת.

"גם השנה המדינה נכשלה בהגנה על ילדיה"

הנתונים של המועצה הועברו היום לנשיא המדינה, ראובן ריבלין, שאמר: "הנתונים מצביעים על פערים שאיננו יכולים להשלים איתם, ואיננו משלימים איתם. כשהפער בשיעורי הלמידה בין יהודים לערבים משמעותי כל כך כבר בגיל הרך, הגיל הקריטי כל כך להתפתחות, משמעות הדבר היא שלנו, המבוגרים, יש עוד הרבה עבודה.

"נתוני השנתון, המצביעים על היקף הפגיעות והעבירות ברשת, מלמדים שהאתגר של יצירת ילדות מוגנת, מרחב מוגן בעולם הממשי והווירטואלי עודו מונח לפתחנו. נתוני השנתון יכולים וצריכים להיות כלי עזר משמעותי בידיהם של קובעי המדיניות ומיישמיה, כפי שהם מסייעים לנו לשרטט את תמונת העתיד הרצויה לנו. את המקום הטוב שאנו רוצים להבטיח לילדים שלנו, לנכדים שלנו, ולדורות שאחריהם".

יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו), אמרה: "הנתונים מעידים שיש לנו עוד הרבה מאוד עבודה בתחום ההגנה על ילדי ישראל ובשמירה על זכויותיהם. עם זאת, מסתמנות מגמות חיוביות בחלק מהפרמטרים בעקבות פעולות רבות שנקטנו בקדנציה הנוכחית בתחומים שלא הצליחו לקדם עד כה. אנו בדרך הנכונה, ומחובתנו להתמיד בה ולהמשיך לפעול יחד למען ילדינו כדי לצמצם את הפערים ולהבטיח להם עתיד טוב ובטוח יותר".

מנכ"לית המועצה לשלום הילד, עו"ד ורד וינדמן, האשימה את המדינה בהזנחת הטיפול בילדים:  "מדינת ישראל נכשלה גם השנה בהגנה על ילדיה. רק אסונות ומחדלים שזכו לתהודה ציבורית הצליחו להבקיע את ההתנגדויות לחקיקה ולתקנות מחייבות. המדינה לא שמה בראש סדר העדיפויות שלה את ילדיה ואף לא את הילדים בסיכון. עת בחירות היא וזה הזמן, במיוחד נוכח הנתונים הקשים שעולים מהשנתון, שכל המפלגות המבקשות את אמון הציבור יציגו בפני בוחריהן תוכנית מפורטת לשיפור מצבם של הילדים ויתחייבו לפעול למען הגנה, שיוויון, בריאות וחיים בכבוד לכל ילדי ישראל".