ארכיון

"כמו יחידה מבצעית מתוכננת": כתבי אישום בפרשת ההברחות באל על

לבית המשפט הוגשו תשעה כתבי אישום נגד המעורבים, שביניהם גם בכיר מערך האבטחה בחברה רמי יוגב. בבקשת המעצר נכתב על יוגב כי הוא "הפר בצורה בוטה וגסה את האמון שניתן בו במסגרת תפקידו"
דניאל אלעזר ורועי ינובסקי
07 בינואר 2019
12:03

פרשת הברחות הסמים באל על מגיעה לבית המשפט: הפרקליטות הגישה הבוקר (שני) כתבי אישום נגד תשעה מהמעורבים לכאורה בייבוא קוקאין בשווי מאות מיליוני שקלים לישראל באמצעות מטוסי חברת התעופה הישראלית. אחד הנאשמים הוא בכיר במערך האבטחה בחברה רמי יוגב.  

על פי כתב האישום, בין שניים מהנאשמים לבין עד המדינה בפרשה קיימת היכרות ארוכת שנים. במשך שנים ארוכות עבד עד המדינה באגף הביטחון של חברת אל על, עד שהוחלף בתפקידו בשנת 2010 על ידי יוגב. בין השניים שררו קשרי חברות הדוקים במשך שנים רבות.

החל משנת 2010 ועד למעצרו, עבד יוגב כראש מדור פיתוח ואמצעים באגף הביטחון של חברת אל על. במסגרת עבודתו וסיווגו הביטחוני הייתה לו גישה לאזורים מסווגים בנתב"ג, בין היתר למטוסים הנמצאים בשטח האווירי.

הנאשמים, כל אחד על פי המיוחס לו בכתב האישום, קשרו קשר לייבא קוקאין וב-10 הזדמנויות שונות ייבאו את הסם לישראל במשקל כולל של כ-150 ק"ג. כמו כן, מיוחסת לנאשמים עבירה אחת של ניסיון לייבא קוקאין במסגרת אותו הקשר.

עד המדינה נפגש מספר פעמים עם אחד הנאשמים לצורך בחינת אפשרות של ייבוא קוקאין לישראל. לאחר מספר פגישות ביניהם רקמו השניים את התוכנית הפלילית לייבוא הסם לישראל:

עד המדינה בדק אם ביכולתו לייבא את הקוקאין לישראל ללא בידוק בנתב"ג. לאחר תאום המועד, הועברו הסמים מיוהנסבורג לישראל באמצעות בלדר שנשא אותם במזוודת יד, מבלי שתיבדק על ידי גורמי ביטחון. עם נחיתת המטוס, דאג עד המדינה שיוגב יקבל את המזוודה מידיו של הבלדר מיד עם פתיחת דלתות המטוס וידאג להעברתה ללא בידוק אל מחוץ לשטח השדה.  

במסגרת הקשר, נכתב בכתב האישום, פעלו המעורבים כיחידה מבצעית מתוכננת ומאוגדת, כשלכל אחד מהם תפקיד מוגדר כדי להבטיח שתוכניתם לייבוא הסם תצא לפועל. הנאשמים, נכתב עוד, קבעו מראש מועד טיסה בה יתבצע ייבוא הסם, וידאו כי המזוודה עם הקוקאין תעבור ללא שיקוף בשדה התעופה ביוהנסבורג וכי הבלדר המוביל את המזוודה יעביר לידי יוגב את הסמים מיד עם נחיתת המטוס בישראל. יוגב העביר את המזוודה לידי מי מהנאשמים האחרים ששימש כנהג באותו אירוע.

בבקשת המעצר נכתב על יוגב כי הוא "הפר בצורה בוטה וגסה את האמון שניתן בו במסגרת תפקידו. במקום לשמש כשומר הסף שמבטיח שמירה על הביטחון של המבקרים בשדה ושל אזרחי המדינה, השתמש ביכולתו לנוע באופן חופשי בתחומי השדה והשטח האווירי ללא בידוק לצורך ייבוא של קוקאין לישראל".