חפש
Languages
אבו מאזן
צילום: אי-פי

דיווח: "אבו מאזן מתכנן צעדים קשים נגד חמאס בעזה"

מקורות פלסטיניים לא-שרק אלאווסט: יו"ר הרשות החליט לעבור לשלב של "הכול או כלום" מול עזה. לפי דיווח אחר, חמאס פנה למצרים כדי שתלחץ על אבו מאזן להסיג צעדיו
נורית יוחנן וסולימאן מסוודה
08 בינואר 2019
07:08

מקורות פלסטיניים אומרים כי יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן מתכנן לנקוט צעדים קשים נגד חמאס בעזה, כדי להחליש את שלטונו או לגרום לו למסור את השליטה בעזה לרשות הפלסטינית. המקורות מסרו לעיתון א-שרק אלאווסט כי אבו מאזן החליט לעבור לשלב של "הכול או כלום". בכיר ברמאללה אמר לעיתון כי נשיא מצרים, עבד אל-פתח א-סיסי, הבטיח לאבו מאזן כי מצרים אינה רואה בחמאס גורם לגיטימי והיא פועלת מולו רק כדי להרחיק את האפשרות של מלחמה בעזה.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

מקור בחמאס אמר לעיתון אל-אחבאר כי הארגון ניהל שיחות ביומיים האחרונים עם המצרים כדי ללחוץ על אבו מאזן להפסיק את צעדיו נגד הרצועה ולחזור בו מנסיגת פקידיו ממעבר רפיח, מהלך שנועד לטענת חמאס לסכל את ביקורו הצפוי של מנהיג חמאס, איסמאעיל הנייה, ברוסיה. בנוסף, השיחות עסקו בהבנת הפסקת האש עם ישראל. על פי המקור, חמאס מסרו למצרים שאבו מאזן מעוניין לדחוף את חמאס למלחמה עם ישראל, מה שישפיע לטענתם באופן שלילי על אזור הגבול בין עזה למצרים.

שלשום הודיעה הרשות הפלסטינית כי  החליטה לפנות את פקידיה ממעבר רפיח שבין מצרים לרצועת עזה. זאת בעקבות התנהלות חמאס בימים האחרונים. הפקידים של הרשות שוהים במעבר מאז נובמבר 2017, כחלק מההבנות בין פתח לחמאס במסגרת הסכם הפיוס שנחתם מוקדם יותר באותה השנה.

בימים האחרונים נרשמה מתיחות גבוה בין שני הארגונים, לאחר מעצר ודיכוי אלים מצד חמאס של עצרות שאירגן פתח. במקביל, פריצה שהתרחשה למשרדי הטלוויזיה הפלסטינית, המזוהה עם הרשות, הוסיפה למתיחות בין שני הארגונים.  

הצוות הכללי לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית הודיע כי ההחלטה הגיע על רקע ההתפתחויות האחרונות ו"הניסיונות המכוערים של המליציות של חמאס לשלוט על המצב ברצועת עזה". עוד נמסר כי "מאז שהרשות קיבלה לידיה את השליטה במעבר רפיח - חמאס סיכל כל אחריות של הצוותים שם. חמאס פועל לחזק את הפילוג, וצעדיו האחרונים הם הזימונים לחקירה והמעצרים של פקידנו".