קלפיות
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

מנכ"לית ועדת הבחירות: "מגבירים ערנות לאפשרות שמדינה זרה תתערב בבחירות"

מנכ"לית ועדת הבחירות לכאן חדשות אחרי דברי ראש השב"כ: "נעזרים בגורמי ביטחון". לדבריה, הוגברה מודעות בנושא הרשתות החברתיות כי "שם ישנה אפשרות של שימוש לא ראוי להשפעה על הבוחרים"
עמיחי שטיין
09 בינואר 2019
08:31

בוועדת הבחירות המרכזית הוגברה הערנות עקב האפשרות שמדינה זרה תתערב בבחירות בישראל, כך דווח הבוקר (רביעי) בתכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב'. זאת לאחר שראש השב"כ נדב ארגמן הזהיר כי קיים חשש כזה. מנכ"לית הוועדה, עו"ד אורלי אדס, אומרת לכאן חדשות כי "הוועדה וגופים שונים הנוטלים חלק בבחירות הגבירו עוד בתקופה שקדמה לבחירות עירנות ומודעות בנושא".

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

אדס הדגישה כי בין היתר הוגברה הערנות בתחום הרשתות החברתיות. לדבריה, "שם ישנה אפשרות של שימוש לא ראוי על מנת להשפיע על ציבור הבוחרים". עוד אמרה כי הדבר נעשה יחד עם גורמי הביטחון השונים במסגרת הפקת לקחים מאירועים שאירעו במדינות אחרות. אך "לא ניתן לפרט אילו אמצעים ושיטות נקטו ונוקטים הוועדה וגופי הביטחון כחלק מההיערכות".

בעניין ההצבעה הסבירה המנכ"לית כי מדובר בהליך ידני ולא ממושב כך שהאפשרות לפגיעה בהם מועטה. היא המשיכה ואמרה כי "אך באותם אזורים מועטים, בהם יש מיחשוב  ונידרש מאמץ בהגנת הסייבר, הוועדה מסתייעת בגורמי ביטחון שונים ובמומחים הפועלים מטעמה כדי להיערך בהתאם".

לפני שבועיים פרסמנו בכאן חדשות על חשש שקיים בישראל ובמערך הסייבר מפני מעורבות גורם זר בבחירות. בנוסף, במחשבי ועדת הבחירות המרכזית אף נערכו בדיקות מטעם מערך הסייבר הלאומי, והופצה חוברת עם פירוט כיצד למנוע מתקפות מסוג זה.