חפש
Languages
בולטון ונתניהו

"בולטון הביע חשש מפני איסוף מודיעין של סין בישראל"

בכיר אמריקני מאשר כי היועץ לביטחון לאומי העלה בשיחתו עם ראש הממשלה את הדאגה האמריקנית מפני השימוש בציוד תקשורת סיני במגזרים רגישים בישראל. "כולנו מודאגים מן התופעה של גניבת קניין רוחני ומכך שחברות התקשורת הסיניות משמשות את בייג'ינג לאיסוף מודיעין", אמר הבכיר
גיא בריזמן
10 בינואר 2019
07:27

בכיר אמריקני מאשר כי היועץ לביטחון לאומי של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ג'ון בולטון, העלה בשיחתו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בתחילת השבוע את הדאגה בארצות הברית מפני השימוש בציוד תקשורת סיני במגזרים רגישים בישראל.

"כולנו מודאגים מן התופעה של גניבת קניין רוחני ומכך שחברות התקשורת הסיניות משמשות את בייג'ינג לאיסוף מודיעין", אמר הבכיר האמריקני. לדבריו, ממשל טראמפ אינו מעוניין במכשולים שיקשו עליו לשתף את ישראל במידע רגיש.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

האמריקנים מודאגים גם מן המעורבות של סין בהקמת נמל פרטי בחיפה - כפי שדווח בחדשות השבת בכאן 11. ספינות הצי השישי של ארצות הברית נוהגות לעגון בנמל חיפה, אך לפני כשלושה חודשים עגנה אחת מאוניות המלחמה האמריקניות דווקא בנמל אשדוד בפעם הראשונה לאחר כמעט עשרים שנה, צעד שאולי מסמן את מורת הרוח האמריקנית מן הנוכחות הסינית בחיפה.


בתחילת השבוע, טרם הפגישה בין השניים, אמר גורם ישראלי בכיר כי ארצות הברית מציבה לישראל דרישות גבוהות מאוד – ייתכן שגבוהות מדי – בכל הנוגע למעורבות הסינית ופעילותה באזור. לדברי אותו גורם, בוושינגטון מסמנים לישראל שארצות הברית שינתה את עמדתה כלפי ההתנהלות של סין, וכעת מצפים מישראל לעשות כך גם כן.

סין רוכשת לאחרונה עוד ועוד תשתיות במיזמים שונים בעולם, ובהם גם באפריקה ובמזרח התיכון. בארצות הברית מביעים חשש לא רק מריגול, אלא גם מההשפעה שתהיה לכך בקרב העליונות בין המעצמות השונות. בנוגע לישראל, בממשל האמריקני חוששים בין השאר מפני השינויים בנמל חיפה, והאפשרות שייפגעו שיתופי הפעולה של הצי האמריקני עם ישראל.

לפני כחודש וחצי נחשף בכאן חדשות שהקבינט המדיני-ביטחוני קיים דיון מיוחד בנושא המעורבות הסינית בישראל. הוחלט להקים צוות משותף לשב"כ, למשרד האוצר ולמטה לביטחון לאומי לבחון השקעות זרות בישראל.