מייק פומפאו
צילום: אי-פי

פומפאו במצרים: "לא קראנו נכון את המצב, נעדרנו בזמן קריטי של הפיכות"

שר החוץ האמריקני תקף בנאום בקהיר את ממשל אובמה: "חששנו לפעול כשבעלות בריתנו דרשו זאת". עם זאת הדגיש פומפאו: "הזמן של הבושה האמריקנית נגמר. טראמפ החזיר את ההשפעה למזרח התיכון"
מתי ברנהרט
10 בינואר 2019
16:21

כעשור לאחר נאומו של ברק אובמה בקהיר, התייצב היום (חמישי) שר החוץ של ממשל טראמפ מייק פומפאו בבירת מצרים ותקף בחריפות את המדיניות של הממשל הקודם במזרח התיכון. "חוסר הרצון של אמריקה להשתמש בהשפעתה השפיע לרעה. לא קראנו נכון את המצב". בהתייחס למצב כעת אמר פומפאו: "ממשל טראמפ החזיר את השפעתו למזרח התיכון". במהלך נאומו האשים פומפאו את ממש אובמה בהתחזקות חיזבאללה: "הארגון השיג אלפי טילים ורקטות ושם אותם בכפרים, בניגוד לחוק הבינלאומי, וזה פוגע ישירות בבעלת בריתנו, ישראל".

פומפאו פנה לנוכחים ואמר: "באתי לדבר על אמת שלא מדברים עליה הרבה בחלק זה של העולם. אמריקה היא כוח של טוב במזרח התיכון. עלינו להכיר באמת זו. אחרת נעשה בחירות מוטעות. בזמן קריטי זה של הפיכות ושוני, אמריקה נעדרה. זאת בגלל שקראנו לא נכון את המצב. כאן בעיר זאת, עמד אמריקני אחר ואמר שרדיקליות אסלאמית לא מגיע מאידיאולוגיה. הוא אמר שעל העולם המוסלמי וארצות הברית להגיע להתחלה חדשה. תוצאות של הצהרות אלו היו נוראיות. חששנו לפעול כשבעלות בריתנו דרשו. לא הערכנו נכון רדיקליזם אסלאמי".


פומפאו המשיך ואמר: "דאע"ש הגיע עד פאתי בגדד. הם אנסו ורצחו עשרות אלפי בני אדם. חוסר הרצון של אמריקה להשתמש בהשפעתה השפיע לרעה. האיראנים האשימו את המחאות במדינה בארצות הברית, כאשר זאת הייתה אשמת המשטר האיראני. סבלנות אמריקנית בזמן שחיזבאללה השיג אלפי טילים ורקטות ושם אותם בכפרים נגד החוק הבינלאומי ופוגע ישירות בבת בריתנו ישראל. אסד השתמש בנשק כימי, ולא עשינו כלום. הניסיון שלנו להתייחס רק למוסלמים ולא למדינות פגעה בנו, הביאה אותנו לעשות הסכם עם איראן האויבת המשותפת. למדנו שכשאמריקה נסוגה האויבים מתקדמים. החדשות הטובות הן - זמן הבושה האמריקנית נגמר. כעת מגיעה ההתחלה האמתית"

בשלב זה עבר פומפאו לשבח את המדיניות הנוכחית והכריז: "ממשל טראמפ החזיר את השפעתו במזרח התיכון. ראו מה השגנו יחדיו תחת מנהיגות חדשה. התמודדנו עם אסלמיות רדיקלית. הנשיא סיסי הצטרף אלינו וגינה את הקיצוניות שהביאה למוות של רבים. כפי שאמרתי בעבר, דברינו אומרים משהו שוב. ממשל טראמפ לא עמד מהצד כשאסד השתמש בנשק כימי. הוא השתמש פעמיים בצבא האמריקני והוא מוכן לעשות זאת שוב, אך אנו מקווים שלא יצטרך לעשות זאת. אמריקה תמיד הייתה כוח משחרר ולא כובש. מעולם לא רצינו שליטה על המזרח התיכון, האם תוכלו להגיד זאת על איראן?".

פומפאו הדגיש: "אמריקה לא תיסוג עד שנסיים את המלחמה בטרור, דאע"ש, אל קעידה וארגונים אחרים. טראמפ החליט לשוב מסוריה, כעת זה הזמן. אך לא מדובר בשינוי המשימה, אנו עדיין מחויבים למלחמה בדאע"ש ובאסלאם הרדיקלי".