גבאי בוועידת העבודה, הערב
הדס פרוש, פלאש 90

למרות קריאות הבוז, התקנון של גבאי אושר ברוב גדול בוועידת העבודה

תוך כדי הקריאות נגדו, פנה יו"ר העבודה לראשי חוסן לישראל ויש עתיד: "אי אפשר להמשיך עם ראש ממשלה שעובד בשביל טייקונים". איתן כבל הטיח בנאום קשה: שיקרת, טעיתי כשתמכתי בך
שרון עידן ויואב קרקובסקי
10 בינואר 2019
18:54
עודכן ב 21:01

על רקע המתיחות והביקורת נגד יו"ר העבודה אבי גבאי, ועידת המפלגה התכנסה הערב (חמישי) באקספו תל אביב (מרכז הירידים לשעבר). צירים בוועידה קראו לגיוס כללי כדי להתנגד להצעת גבאי להרכב הרשימה לכנסת, שבה מוקצים לו שלושה שיריונים. גבאי ספג קריאות בוז רבות ואמר: "הם לא יעצרו אותנו בדרך לניצחון". למרות הביקורת, הוועידה אישרה את תקנון הבחירות ברוב קולות, בהצבעה גלויה.


ח"כ איתן כבל תקף בחריפות את גבאי ואמר: "אתה שיקרת, ולא בפעם הראשונה.  מי שבוגד בערכים לא יכול להנהיג אותנו. טעיתי כשתמכתי בך מול עמיר פרץ. עכשיו כשאתה עומד להתרסק, אתה מאשים אותנו. הכישלון הזה הוא נטו גבאי". כבל הוסיף כי "אפשר להציל את הבחירות האלה, מי שיכול להביא שינוי. בואו ושלבו ידיים: אשכנזי, לבני, אפילו אהוד ברק - שהתקופה הרעה הזו תעבור".

כבל אף טען כי גבאי שיקר כשהכחיש שאמר לכבל שהוא "ימוטט את הבית". כבל אמר: "הלכתי הבוקר מיוזמתי לפוליגרף, אראה לך מי דובר אמת ומי שקרן".

קודם לכן פנה יו"ר המפלגה גבאי ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד וליו"ר חוסן לישראל בני גנץ: "שניכם ראיתם השבוע את מופע האימים של ראש הממשלה, אתם לא יכולים לרוץ אליו אחר כך. אני קורא לכם להתחייב לא לשבת בממשלה של נתניהו, זה פשוט".

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

מי שהתמודד מול גבאי לראשות המפלגה, עמיר פרץ, אמר בתחילת הוועידה כי "אין לי כוונה לתת יד לפיצולים. אני מודיע כדמוקרט: התמודדתי מולך אבי, וחובתי היא לתמוך בך ולעשות הכל להצלחתך". לצד זאת הוא הוסיף: "תקשיב לקולות ותעשה מאמץ להגיע לפשרה כדי שכולנו נצליח".

בין הח"כים שניסו לגייס צירים לוועידה ניתן למצוא את שמותיהם של איתן כבל, איילת נחמיאס ורבין ויוסי יונה. גם יו"ר קק"ל, דני עטר, שיגר הודעה לפעיליו שבה קרא להם להגיע לוועידה ולהצביע נגד הצעתו של גבאי.

 

חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין הטיחה בגבאי: "אתה דורש צייתנות, ואין צייתנות במפלגה דמוקרטית". היא הוסיפה כי גבאי סירב ללחוץ את ידה ואמרה כי "אנשים בפוליטיקה לא מתנהגים ככה".

בהמשך נאומהטענה כי התקנון שביקש גבאי לאשר הוא "פגיעה בדמוקרטיה, ארגז כלים לסתימת פיות". בהקשר של פירוק המחנה הציוני היא אמרה: "כולם כאן יושבים ולא מבינים את שהם סטטיסטים בהצגה של איש אחד. שתקנו כשהעפת את ציפי לבני ואני מתביישת".

ח"כ מרב מיכאלי אמרה בריאיון לתוכנית קיטל וסיקולר בכאן רשת ב כי הקריאות להדחתו של גבאי מראשות המפלגה אינן מועילות לה: "אין תשתית אחרת בישראל למפלגה שיכולה להקים ממשלה לא ימנית. אני בטוחה שהמפלגה תאסוף את עצמה. אבי גבאי הוא היו"ר הנבחר, וככזה - יש לו מנדט להוביל אותה".