תקיפה בסוריה

דיווחים בסוריה: "פיצוצים בשמי דמשק, מערך הנ"מ הפיל 'מטרות אויב'"

בטלוויזיה המקורבת למשטר אסד מאשימים את ישראל, ומדווחים שהתקיפה הישראלית כוונה נגד עמדות של חיזבאללה ושל חטיבה 91 בצבא סוריה
ערן זינגר ורועי קייס
11 בינואר 2019
23:59

כלי תקשורת בסוריה מדווחים כי באזור דמשק נשמעו בשעה האחרונה פיצוצים עזים שמקורם בתקיפה מהאוויר. הטלוויזיה הסורית דיווחה כי כמה מטרות יורטו בידי מערך ההגנה האוירית של הצבא הסורי. כמו כן, דווח בלבנון על נוכחות מוגברת של מטוסים ישראליים.

בסוכנות הידיעות הסורית מדווח כי בשעה 23:15 מטוסי קרב ישראלים שהגיעו מאזור אצבע הגליל שיגרו מספר טילים לעבר אזור דמשק. כוחות ההגנה האווירית הסורית הגיבו לטילים והפילו את רובם. סך הנזק שנגרם נכון לעכשיו בעקבות התקיפה הוא פגיעה במחסן באזור נמל התעופה הבינלאומי של דמשק.

בארגון הסורי לזכויות אדם טוענים כי התקיפה כוונה נגד "גורמים איראנים" ו"גורמי חזבאללה" באזור דמשק.


בנוסף, כלי תקשורת המקורבים לאופוזיציה הסורית מדווחים שהתקיפה הישראלית כוונה נגד עמדות של חיזבאללה ושל חטיבה 91 בצבא סוריה באזור כיסווה מדרום לדמשק.

כלי תקשורת המקורב למשטר הסורי מדווח כי סוריה יירטה שלושה טילים מעל פאתי דמשק נכון לשעה זו. לא ידוע על נזקים. 

תקיפה קודמת - לפני כשבועיים

הפעם האחרונה שבה אירעה תקיפה בסוריה שיוחסה לישראל הייתה לפני כשבועיים. גורם ביטחוני ישראלי אף אישר יומיים אחרי האירוע כי ישראל היא שביצעה את התקיפה, שכוונה נגד יעדים איראניים בשלושה אתרים באזור דמשק. בנוסף, נטען כי בתקיפה הישראלית הושמדה סוללת הנ"מ הסורית שממנה נורתה אש לעבר מטוסי חיל האוויר הישראלי.

גורם סורי טען כי התקיפה כוונה למתקן אחסון איראני ויעדים לוגיסטיים שנעשה בהם שימוש להעברת אמצעי לחימה לחיזבאללה. עוד אמר הגורם כי בניגוד להבטחותיה של רוסיה - כוחות איראניים פועלים במרחק של פחות מ-80 קילומטרים מהגבול עם ישראל.

רוסיה האשימה את ישראל אחרי התקיפה ב"פרובוקציה", וטענה כי זו סיכנה שתי טיסות אזרחיות שהיו באותה עת בנחיתה בנמלי התעופה של דמשק וביירות. במשרד ההגנה הרוסי אמרו כי שישה מטוסים של חיל האוויר השתתפו בתקיפה, שבוצעה מלבנון, וכי יורטו 14 מתוך 16 טילים שנורו.