מייק פומפאו

פומפאו: "השמדת דאעש נותרה בעדיפות העליונה"

שר החוץ האמריקני טען בריאיון לרשת "אל ערביה" כי למרות הנסיגה מסוריה - ארצות הברית לא תעזוב את האזור. עוד הצהיר כי הוועידה הבינלאומית שתיערך בחודש הבא בפולין תתמקד בסוגיה האיראנית. בטהראן זעמו על הפסגה הפולנית: "קרקס אנטי-איראני נואש"
ערן זינגר
12 בינואר 2019
14:49

שר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפאו, אומר היום (שבת) כי למרות הנסיגה האמריקנית מסוריה - ארצו לא תעזוב את האזור. עוד אמר כי השמדתו של ארגון דאעש נותרה בעדיפות העליונה.

בריאיון לרשת "אלערביה" הוסיף פומפאו כי הכרזת הנסיגה מסוריה אינה סותרת את האסטרטגיה האמריקנית כלפי איראן. לדבריו, על העם האיראני לדעת כי המשטר בארצו מתערב בעניינים פנימיים של מדינות אחרות והדבר אינו מתקבל על הדעת. הוא הוסיף כי הוועידה הבינלאומית המתוכננת בחודש הבא בפולין תעסוק בכמה נושאים, ובראשם הסוגיה האיראנית.

פומפאו הוסיף כי ארצות הברית מבקשת לכונן קואליציה של כוחות ערביים שתוכל להתמודד עם האתגרים באזור. בעניין המחלוקת עם טורקיה סביב גורלם של הכורדים, אמר שר החוץ אמריקני כי הכורדים בסוריה אינם טרוריסטים.

שר החוץ האמריקני התייחס גם לקשרים עם סעודיה, ואמר כי הממלכה היא בת ברית מרכזית של ארצות הברית וכי הקשרים עמה חיוניים להבטחת היציבות באזור. עם זאת, פומפאו ציין כי יש להביא לדין את האחראים לרצח העיתונאי הסעודי ג'מאל ח'אשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול.

בתוך כך, עימות פרץ בין פולין לאיראן סביב כוונת הפולנים לערוך פסגה בינלאומית שתתמקד באיראן. שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף כינה את הפסגה שיוזמת ארצות הברית "קרקס אנטי-איראני נואש", ואמר כי ארצו הצילה אזרחים פולנים במהלך מלחמת העולם השנייה.

אתמול הודיע פומפאו כי הפסגה תכונס ב-13 בפברואר ותימשך יומיים. במוקד הדיונים יעמדו הביטחון, השלום והחופש באזור. בין השאר, יידונו הדרכים להבטיח שאיראן לא תצליח לערער את היציבות במזרח התיכון.