"מעליב שרמטכ"ל מדבר כך": המערכת הפוליטית מגיבה לגנץ

ההצהרה של הפוליטיקאי הטרי בעניין תיקון חוק הלאום זכתה להתייחסות נרחבת. בליכוד תקפו: "גנץ הוא שמאל כמו לפיד". במפלגתו של הרמטכ"ל לשעבר הגיבו: "הם ירו בגב אחינו הדרוזים - אנחנו נרפא"
בחצי היום
14 בינואר 2019
12:52
עודכן ב 13:08

התגובות לא איחרו להגיע: במערכת הפוליטית הגיבו להצהרה המשמעותית הראשונה של בני גנץ מאז כניסתו לפוליטיקה לפיה יש "לתקן את חוק הלאום". גנץ יצא למפגינים בני העדה הדרוזית מול ביתו ואמר להם: "יש לנו ברית דמים, אבל לא פחות מכך יש לנו ברית חיים. אעשה את כל שביכולתי לפעול למען תיקון החקיקה".יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם (ליכוד) תקף את גנץ ואמר לבחצי היום בכאן רשת ב': "אני נעלב שרמטכ"ל של מדינת ישראל מדבר ככה. ברור לי שמי שציוני ויהודי צריך לדאוג לסממנים של המדינה. יש פה הרבה דמגוגיה. זאת סיבה טובה לא להצביע עבור גנץ". בתגובה הרשמית של הליכוד נאמר: "כשגנץ תוקף את חוק הלאום וציפי לבני מברכת אותו על כך, כולם יודעים את המובן מאליו: גנץ הוא שמאל, בדיוק כמו לפיד".

שרת המשפטים איילת שקד (הימין החדש) הצטרפה לביקורת ואמר: "כוונתו של גנץ לשנות את חוק הלאום תפגע באופייה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. הכנסת היא זו שקובעת את אופייה של מדינת ישראל, ולא בג"ץ. באחינו הדרוזים ובתחושות הקשות שלהם צריך לטפל בהידברות, ביחד ובחקיקה נפרדת".

לאחר פרסום דברים אלו פרסמה מפלגתו של גנץ תגובה בה נכתב:"לאחר תגובות הפניקה ואיבוד העשתונות: הם ירו בגב של אחינו הדרוזים ואנחנו נרפא".

האזינו לריאיון עם ח"כ דודי אמסלם 

יושב ראש יש עתיד יאיר לפיד הביע תמיכה בהצהרה של גנץ ואמר: "גנץ מביע עמדה ערכית ראויה לתיקון חוק הלאום. חשוב שיהיה חוק שתואם את ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ולכן אחד הדברים הראשונים שנעשה כשנגיע לשלטון יהיה תיקון חוק הלאום הנוכחי לחוק הלאום של בני בגין ו'יש עתיד'.

ממפלגת התנועה של ציפי לבני נמסר: ״מברכים על דברי בני גנץ. התנועה מובילה את המאבק לישראל יהודית וגם דמוקרטית ונחוקק במשותף את חוק יסוד מגילת העצמאות - ישראל היא מדינת העם היהודי שיש בה שיוויון. משימה ראשונה לאחר הבחירות".

ביקורת על גנץ נשמעה גם מכיוון הצד השמאלי של המפה. יו"ר מרץ תמר זנדברג קבעה: "יו״ר מרצ, ח״כ תמר זנדברג, בתגובה לדבריו של בני גנץ על תיקון חוק הלאום ״את חוק הלאום לא צריך לתקן, צריך לבטל. עצם הדיון על נוסח החוק הוא הניצחון האמיתי של הימין שזרק לפח את מגילת העצמאות עבור דיון מפולפל על סעיפי חוק גזעני ומפלה שאין לו מקום בספר החוקים הישראלי״.

תגיות:
בני גנץ