"מה שאיראן עושה איום, הם מתכוננים להפרת ההסכם"

מנכ"ל הוועדה לאנרגיה אטומית לשעבר גדעון פרנק התייחס בכאן רשת ב להודעה של טהראן על חידוש העשרת האורניום: "צריך שהמדינות שמקיימות את ההסכם ילחצו על איראן לא לזוז"
בחצי היום
14 בינואר 2019
14:45
עודכן ב 15:14

"על פי ההסכם מותר לאיראנים להעשיר אורניום עד רמה של 3.67%. אם הם מתחילים הכנות להעשרה של 20% - פירוש הדבר שהם מתכוונים להפר את ההסכם", כך הסביר היום (שני) בכאן רשת ב' מנכ"ל הוועדה לאנרגיה אטומית לשעבר גדעון פרנק בנוגע להודעה של טהראן, שלפיה הרפובליקה האסאלמית החלה בצעדים ראשונים בדרך להעשרת דלק גרעיני לדרגה של 20%.

האזינו לראיון המלא עם גדעון פרנק 

לשאלה של המראיינת אסתי פרז האם ישראל צריכה להיות מודאגת השיב פרנק: "היו צריכים להיות מודאגים מהרגע שחומייני עלה.הפיקוח באיראן כפי שהוא נעשה על פי ההסכם הוא צמוד. הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית תדע מידית שהם מתחילים את השינויים. לא מדובר על כורים, אלא על מתקנים להעשרת אורניום". פרנק סיכם: "יש הסכם עם האירופאים, עם הסינים והרוסים. מה שהאיראנים עושים זה איום. מה שצריך לעשות זה לחזק את המדינות שמקיימות את הסכם הגרעין ולגרום להן ללחוץ על איראן לא לזוז".

הנושא עלה לדיון לאחר שראש הסוכנות לאנרגיה אטומית של איראן עלי אכבר סאלחי אמר בריאיון לסוכנות ידיעות איראנית: "הרפובליקה האיסלאמית החלה 'בצעדים ראשונים' בדרך להעשרת דלק גרעיני לדרגה של 20%". בחודש שעבר דווח בעיתון הגרמני "וולט" כי איראן הגדילה באופן משמעותי את ניסויי הטילים הבליסטיים שלה לפי הדיווח, מדובר בניסויים גם בטילים שיכולים להגיע לשטחי מדינות האיחוד האירופי.

תגיות:
איראן