יורם כהן
צילום: פלאש 90

יורם כהן: רבנים שתוקפים את שב״כ בפרשת הטרור היהודי - פשיטת רגל

ראש השב"כ לשעבר התייחס בריאיון בתכנית "הידברות" בכאן רשת ב לפרשת הטרור היהודי ואמר כי להערכתו המידע שבידי שב"כ אמין וחזק. הוא ציין כי אסור לישראל להסכים למחוות אסטרטגיות לחמאס בעזה ושלא נוכל לתת לפלסטינים מדינה ריבונית קלאסית. עם זאת אמר כי אינו רואה בעיה ששטחים במזרח ירושלים יהיו חלק מהישות הפלסטינית
הידברות
20 בינואר 2019
11:34

ראש השב"כ לשעבר, יורם כהן, מותח ביקורת על רבנים ואישי ציבור שלדבריו דורשים משב"כ לנקוט ביד קשה בפלסטינים החשודים בטרור ובצורה אחרת עם חשודים בטרור יהודי. בריאיון עם קובי ברקאי בתכנית "הידברות" בכאן רשת ב אמר כהן: "זו פשיטת רגל של רבנים ואישי ציבור כשהם אומרים 'יש את שב"כ הטוב ואת שב"כ הרע. כל עוד שאתם מטפלים בפלסטינים תטפלו ביד קשה. כל עוד שאנשינו גם אם מעטים חורגים, שוגים או מתארגנים לפגוע בערבים - צריך להבין את הסיטואציה'. בדרך כלל הם לא רוצים להאמין בזה ואומרים: 'זה לא אנחנו. אולי זה שב"כ, אולי זה הפלסטינים'. זה עצוב כי צריך להתבגר ולדעת שכל התופעות החיוביות והשליליות הקיימות בציבור החילוני קיימות גם בציבור הדתי-לאומי".

כהן העריך כי בידי שב"כ קיים מיד אמין וחזק בפרשת הטרור היהודי האחרונה. "השירות חייב לטפל בטרור הזה ולסכל אותו ולפענח אותו. הוא לא יכול למצמץ או לקרוץ. כשיש לו מידע אמין, ולדעתי גם במקרה הזה, המידע אמין וחזק כי ללא זה הם לא היו עוצרים".

בסוגיית עזה אמר ראש השב"כ לשעבר כי אסור לישראל להסכים לשום מחווה אסטרטגית לחמאס בעזה. "לא לבנות נמל ימי או אווירי ולא לאפשר עבודה בישראל. הייתי מאפשר פרוייקטים אזרחיים במימון בינלאומי להטבת המים והביוב ותשתית החשמל. זה לכלל האוכלוסייה. יציאה לעבודה בישראל או לחו"ל הייתי עושה רק בתנאי שנושא החיילים שלנו שנפלו שם ושני האזרחים שלנו שנכנסו לרצועה יגיעו בחזרה בהסדר הומניטרי נאות וסביר. אני בעד להגיע איתם להסדרה עם מתווכים אבל צריך לעשות את המינימום ולא את המקסימום". 

כהן העריך כי לא ניתן יהיה להגיע בשנים הקרובות להסדר קבע עם הפלסטינים. לדבריו, "גם אם אי-פעם נגיע, מה שמוטל בספק, לא נוכל לתת להם מדינה ריבונית קלאסית אלא רק ברמה של אוטונומיה פלוס או מדינה מינוס". עם זאת, אמר כי "סיטואציה שבה אנחנו חס וחלילה נספח את כל יהודה ושומרון לישראל זו טרגדיה לנו ולהם לדורות".

הוא ציין כי הוא אינו רואה בעיה ששטחים מסויימים במזרח ירושלים כמו א-רם, ג'אבל מוכאבר ומחנה פליטים שועפאט יהיו חלק מהישות הפלסטינית העתידית. "היום מי שאומר: אני מוכן לתת את זה בהסדר קבע' נתפס שמאלני או מחלק את ירושלים. אני חושב שאתה לא מחלק את ירושלים. להיפך, אתה מועיל לירושלים ויהדותה, אתה מחזק את הביטחון שלנו ומצמצם את העול הכלכלי על ישראל ונותן  לפלסטינים משהו שהם מרגישים ששייך להם".

עוד אמר כהן כי ישנן מחוות שישראל יכולה לעשות למען הפלסטיינם ביהוד ושומרון מבלי שהאינטרסים הביטחוניים שלה ייפגעו. "אפשר לעזור בציוד ותחמושת לכוחות הביטחון הפלסטיניים, כמו שריוניות וכדומה, שיעזרו להם להתמודד עם הפרות סדר ואלימות. הדברים האלה לא מהווים שום איום על כוח צה"ל או משטרת ישראל. יכול להיות שבעת התקרבות בין המנהיגים ויצירת הידברות טובה יותר ראוי שנוכל להעביר אזורים קטנים משטחי C לשטחי B, שטחים כאלה שבכל הסדר עתידי יהיו בידי הפלסטינים, ולאפשר להם פיתוח כלכלי כמו הקמת מפעלים".

באשר לכוונותיו הפוליטיות אמר יורם כהן כי תקופת הצינון שלו מסתיימת בחודש מאי כשהבחירות מתקיימות לפני כן. "זה לא אומר שאם הצינון היה מסתיים הייתי ישר מצטרף לפוליטיקה. היו פניות מכמה ראשי מפלגות. שוחחתי איתם ואם תהיה החלטה שאצטרף לאיזה גוף אודיע על כך אך זה לא אקטואלי להיום. פוליטיקה זה דבר חשבו כי שם מתקבלות החלטות. מי שעמד בראש ארגון או מערכת ורוצה להצטרף לפחים הפוליטיים רובם ככולם באים להשפיע ולעשות תפקיד רציני ומשמעותי".