בנימין נתניהו ואידריס דבי
צילום: קובי גדעון, לע"מ

נתניהו ונשיא צ'אד הצהירו על חידוש היחסים בין המדינות

ראש הממשלה ואידריס דבי נפגשו בנג'מנה והודיעו על חידוש היחסים הדיפלומטיים. נתניהו אמר כי "אנחנו פורצים דרך לעולם המוסלמי". דבי פנה לנתניהו: "הידידות שלנו עם ישראל לא באה במקום הסוגיה הפלסטינית"
גילי כהן
20 בינואר 2019
13:42
עודכן ב 14:11

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא צ'אד אידריס דבי נפגשו היום (ראשון) בנג'מנה בירת צ'אד והצהירו על חידוש היחסים הדיפלומטיים בין המדינות. בתום הפגישה ביניהם ולאחר פגישה מורחבת של הצוותים של שתי המדינות, מסרו השניים הצהרות לתקשורת. דבי אמר כי צ'אד תעשה כל שביכולתה לקדם את הקשר בין המדינות, והוסיף: "הידידות שלנו עם ישראל לא באה במקום הסוגיה הפלסטינית". 

נתניהו אמר בהצהרה המשותפת כי "יש הרבה דברים שנוכל לעשות יחדיו. ושוחחנו איך להרחיב את שיתופי הפעולה שלנו. זה יוצא דופן עבורנו שצ'אד, מדינה בעלת רוב מוסלמי, מעוניינת בשיתופי הפעולה עם ישראל. ואנחנו מעוניינים בשיתופי פעולה עם מדינות נוספות באפריקה".

ראש הממשלה פנה בעברית ואמר: "אנחנו מכריזים היום על חידוש היחסים הדיפלומטים עם צ'אד, מדינה ענקית בלב אפריקה. אנחנו פורצים דרך לעולם המוסלמי. ישראל פורצת לעולם המוסלמי. זו תוצאה של עבודה מאומצת בשנים האחרונות. אנחנו עושים היסטוריה".

נשיא צ'אד אידריס דבי פתח את הצהרתו, בירך על נתניהו על בואו ואמר כי "עובדה שלא היה יחסים רשמיים דיפלומטים בין המדינות מאז 72' לא מנעה קידום שיתופי פעולה בין המדינות. הביקור שלי בישראל אפשר לי להכיר מקרוב את היכולות של ישראל במגוון תחומים. אני מקדם בברכה חתימה על מספר הסכמים, כולל חידוש היחסים הדיפלומטים בינינו".

"צ'אד תעשה כל מה שניתן על מנת לקדם ולחזק את הקשר בין שתי המדינות. אנחנו עומדים באתגרים משמעותיים בכל הגבולות, בלוחמה בטרור, ואנחנו ערוכים לכך", המשיך דבי. "אנחנו מדברים על חיזוק שיתוף הפעולה כדי להילחם בתופעה הזו, של הטרור. הידידות שלנו עם ישראל לא באה במקום הסוגיה הפלסטינית. אנחנו בעד קידום תהליך שלום בין ישראל לשכנותיה, בין ישראל לעולם הערבי".

עם המראתו לצ'אד אמר ראש הממשלה כי "אני יוצא עכשיו לפריצה היסטורית, פריצת דרך חשובה. לצ'אד, מדינה מוסלמית ענקית שגובלת בלוב וסודאן. זה חלק מהמהפכה שאנחנו עושים בעולם הערבי והמוסלמי, הבטחתי לכם שזה יהיה", אמר נתניהו. "יהיו שם בשורות גדולות. אני יכול לספר שזה מאוד מטריד ואפילו מעלה זעם אצל איראן והפלסטינים. הם ניסו למנוע זאת הם לא הצליחו".

"צ'אד היא מדינה חשובה באפריקה וחשובה לישראל", אמר נתניהו לנשיא צ'אד בעת ביקורו בישראל. "אני חושב שאתה מזהה שינוי שמתרחש. לפני כמה דקות דנו במשרדי בשינויים שמתרחשים בעולם הערבי ביחס לישראל. זה התגשם בביקורי בעומאן ובפגישה עם הסולטאן קאבוס, ויהיו ביקורים כאלה במדינות ערביות בקרוב מאד. אתה כמנהיג של מדינה אפריקנית חשובה שמרבית אוכלוסייתה מוסלמית, הגיע לישראל, זו עדות למה שיקרה עם מדינות נוספות".