חלוקת כסף בעזה לאחר הכנסת הכסף הקטרי

בעקבות האירועים האלימים בגבול: רה"מ החליט שלא להכניס את הכסף הקטרי לרצועה

גורם מדיני ציין כי החלטתו של נתניהו באה לאחר התייעצות עם גופי הביטחון. קצין צה"ל נפצע היום קל בתקרית ירי בגבול הרצועה
גילי כהן
22 בינואר 2019
19:44
עודכן ב 20:01

בעקבות האירועים האלימים בגבול עם רצועת עזה, בהם נפצע קצין צה"ל, גורם מדיני הודיע היום (שלישי) שראש הממשלה בנימין נתניהו החליט שלא לאפשר את העברת הכסף הקטרי לרצועה. הגורם ציין כי ההחלטה באה בעצה אחת עם גופי הביטחון. צה"ל פרס מחסומים בעוטף מחשש לירי מהרצועה.

אחר הצהריים נפצע קל קצין צה"ל בהפרות סדר מכדור שפגע בקסדה שלו סמוך לגדר הגבול עם רצועת עזה. בתגובה ירה טנק של צה"ל אל עמדת תצפית של חמאס וממשרד הבריאות בעזה נמסר כי מחבל של חמאס נהרג וארבעה נפצעו.


מוקדם יותר היום נורתה אש אל כח צה"ל שהיה בפעילות שגרתית סמוך לגדר המערכת. לא היו נפגעים בקרב החיילים. גם בתגובה לאירוע הזה, ירה טנק של צה"ל אל עמדת חמאס בצפון הרצועה.

שלשום שלח חמאס מסר לראש הממשלה נתניהו באמצעות מתווכים, לפיו יסלים את המצב בדרום, אם הכסף הקטרי לא יגיע. על פי הדיווחים בעיתון "אל-אחבאר", העברת הכספים צפויה להימשך עד הבחירות והסכום צפוי להגיע ל-90 מיליון דולרים, כאשר בכל פעם יגיעו 15 מיליון לרצועה.

השליח הקטארי למזרח התיכון, מוחמד אל-עמאדי, טען שלשום כי הפעימה השלישית של המענק מקטר לרצועת עזה, בסך 15 מיליון דולר, יגיע לרצועה כבר השבוע – ככל הנראה מחר. בריאיון לרויטרס, אמר השליח כי הכסף לא יועבר הפעם במזוודות מזומנים כמו בפעמים הקודמות, אלא באמצעות מנגנון אחר שסרב לפרט.

המתיחות בדרום התגברה לאחר שכ-14 אלף פלסטינים הגיעו ביום שישי האחרון לכמה מוקדים לאורך גדר הגבול ברצועת עזה, חלקם התפרעו, השליכו מטענים, אבנים והבעירו צמיגים. משרד הבריאות בעזה דיווח על 35 פצועים מאש חיה של צה"ל.

במהלך הפרות הסדר האלימות בסוף השבוע, זוהו שלושה אירועי חצייה של הגדר בצפון הרצועה. דובר צה"ל מסר כי הלוחמים ירו לעבר החשודים, שברחו בחזרה לשטח הרצועה. בתגובה לאירועים האלימים כלי טיס של צה״ל תקף עמדות של חמאס. עוד נמסר מצה"ל כי "הלוחמים מגיבים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש".