התקיפה הישראלית בסוריה

סוריה מאיימת: עצרו את התקיפות הישראליות - או שנגיב לעבר נתב"ג

הנציג באו"ם בשאר אל-ג'עפרי איים בנאומו במועצת הביטחון כי הגיע הזמן לעצור את התוקפנות הישראלית, או שסוריה תממש זכותה הלגיטימית להגן על עצמה. לדבריו, הפצצת נמל התעופה בדמשק תיענה בפעולה דומה נגד הנמל בתל אביב
רועי קייס
23 בינואר 2019
06:36

נציגה של סוריה באו"ם, בשאר אל-ג'עפרי, איים אמש (שלישי) כי אם מועצת הביטחון לא תפעל נגד התקיפות הישראליות בארצו - סוריה תיאלץ להגיב ולתקוף את נמל התעופה בן גוריון. בנאומו במועצת הביטחון של האו"ם, אמר אל ג'עפרי כי הגיע הזמן שמועצת הביטחון תנקוט את הצעדים הדרושים כדי לעצור את התקיפות הישראליות או שסוריה תעורר את תשומת הלב של חברות המועצה באמצעות מימוש זכותה הלגיטימית להגן על עצמה, ולהגיב על התוקפנות נגד נמל התעופה הבינלאומי של דמשק בתוקפנות דומה נגד נמל התעופה בתל אביב.


אתמול דיווח מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם כי עלה ל-21 מספרם של ההרוגים בתקיפות שביצעה ישראל בלילה שבין יום ראשון לשני. על פי הנתונים שבידי הארגון, שמושבו בלונדון, שישה מההרוגים הם אנשי כוחות המשטר הסורי ועוד 15 בעלי אזרחות אחרת, מתוכם לפחות 12 אנשי משמרות המהפכה של איראן. המשטר בדמשק אישר שלשום כי ארבעה מחיילי המשטר נהרגו בתקיפות הישראליות, אך לא פורסם שום מידע אחר על נפגעים שאינם סורים.

ראש המועצה העליונה לביטחון באיראן, עלי שמחאני, אמר אתמול כי הרפובליקה האיסלאמית נכנסה לסוריה במטרה "לחזק את תשתיות הבטחון הסוריות". לדבריו, "כל זמן שהממשלות החוקיות בסוריה ובעיראק יבקשו את מעורבותה של איראן במלחמה בטרור ובייצוג מנגנוני הבטחון - איראן תעמוד לצדן".

הפעולה הישראלית הגיעה בשל ירי הטיל האיראני לחרמון בתחילת השבוע. ביום שני דווח בכאן חדשות כי לפני התקיפה הישראלית הנרחבת, פינו הכוחות האיראנים עמדות בסוריה - כפי הנראה מחשש מפני תקיפת נגד ישראלית. גורם ישראלי אמר לכאן חדשות כי העובדה שהאיראנים פעלו אחרי ירי הטיל לחרמון היא בבחינת "אקדח מעשן" למעורבות שלהם בשיגור.