במבה

בשל מחלוקת הלכתית על במבה: אלפי ספרי הלכה נגנזו

מהומה בבית יוסף: בהקדמה לספר הלכתי שיצא לאור בניו יורק, בחר הרב הראשי לישראל יצחק יוסף להעלות מחלוקת ותיקה בינו לבין אחיו הרב דוד יוסף - איזו ברכה יש לברך על החטיף המוכר. הביקורת הביאה את ההוצאה לעצור את הפצת הספר, ומהספרים שהודפסו כבר - נקרעו דפי ההקדמה של הרב יוסף | חשיפה של כאן מורשת
מנדי ביתאן, כאן מורשת
23 בינואר 2019
11:35

יותר מאלף ספרי הלכה הוסרו מהחנויות בברוקלין שבניו יורק – והכל בגלל שבהקדמת הספר בחר הרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף לתקוף את אחיו, הרב דוד יוסף. בתוכניתו של מנדי ביתאן ב"כאן מורשת", נחשף אתמול (שלישי) כי הספר המדובר יצא לאור בהוצאה היהודית-ניו יורקית "תפארת" והוא מציג מהדורה מחודשת של ה"משנה ברורה", שיצא לאור במזרח אירופה ב-1907, בצירוף פסקי מנהיג ש"ס המיתולוגי, הרב עובדיה יוסף ז"ל.

בהוצאה ביקשו מבנו, הרב יצחק יוסף המכהן כיום כרבה הראשי של ישראל, לכתוב הקדמה לספר, וזה בחר להעלות במסגרתה מחלוקת הלכתית ותיקה בינו לבין אחיו, הרב דוד יוסף. מחלוקות הלכתיות הן חלק בלתי נפרד מהשיח התורני, אולם כאן האשים הרב הראשי את אחיו שקיבל הכרעה משיקולים לא עניינים.

המחלוקת בין שני האחים סובבת סביב השאלה איזו ברכה יש לברך לפני מאכל ה"במבה". לדברי הרב יצחק יוסף, ברכתו היא "בורא פרי האדמה", כמו שמברכים לפני מאכל ירקות. לדעתו, טעמו של החטיף המפורסם משמר את חומרי הגלם ממנו הוא מיוצר – בוטנים ותירס - ולכן הברכה עליו היא כמו הברכה עליהם. לדברי אחיו, הרב דוד יוסף, הטעם המקורי של בוטנים ותירס לא מורגש בבמבה ולכן ברכתו היא כמו שברכים על מים ושאר מזון לא מוגדר – "שהכל נהיה בדברו". שני האחים טוענים כי אביהם, הרב עובדיה יוסף, סבר כמותם.

לדברי הרב יוסף, בהקדמה שעוררה סערה בקרב פוסקים חרדים ספרדים המתגוררים בניו יורק, אחיו מנסה "למצוא חן בעיני בוגרי כסא רחמים". כסא רחמים הוא שם ישיבה בבני ברק בראשותה עומד הרב מאיר מאזוז, שמוכר לציבור הרחב בשל היותו מנהיגה הרוחני של מפלגת יחד בראשות אלי ישי, היריב הגדול של ש"ס.

לאחר הדפסת הספר ועם תחילת הביקורת כנגד הדברים החריפים החליטו בהוצאה לעצור את ההפצה ואגרו את הספרים במחסנים. הם ביקשו מהרב יצחק יוסף לכתוב הקדמה מחודשת, וזה אכן כתב והסיר את הדברים, והספר יצא לאור בגרסה שנייה. את הספרים הקודמים רכש אדם שהעסיק צוות עובדים כדי לתלוש מהם את אותה הקדמה, והם הוכנסו לספריות התורניות בלעדיה.

פסק ההלכה

זו לא הפעם הראשונה שבה הרב הראשי לישראל יצחק יוסף הופך מחלוקות הלכתיות לאישיות. כנגד הרב מאזוז הוא מדבר לא פעם במסגרת שיעורו השבועי, המשודר בין היתר ב"כאן מורשת". הוא מכנה אותו בביטוי המזלזל "יש איזה חכם בבני ברק", וברקע המחלוקת ההלכתית – גם המחלוקת הפוליטית בין ש"ס לבין מפלגת יחד. הרב מאזוז עצמו דורש מאנשיו שלא להגיב לדברים, ובמקביל בישיבתו נמשך מיזם שמבקש לעודד את הלימוד בספריו של הרב יצחק יוסף עצמו. גם לאחר שהתעוררה ביקורת כנגד הספר, הרב מאזוז עצמו אמר למו"ל שלא לעצור את ההדפסה – אך בשל ריבוי הביקורת היא נעצרה בסוף.

בלשכתו של הרב יצחק יוסף לא התייחסו לדברים, וכך גם בלשכתו של אחיו, הרב דוד יוסף. בסביבתו של הרב מאזוז אמרו ל"כאן מורשת" כי "בישיבתנו לומדים ומלמדים את ספריו של הרב יצחק יוסף "ילקוט יוסף" ואף מתקיימים מבחנים על שליטה בספרים, ואנחנו נמשיך זאת. כיוון שאצלנו כשלומדים לומדים ברצינות, יש גם הערות, והן נכתבות ונאמרות מתוך כבוד לרב יצחק.  גישתו של הרב היא שמחלוקות הלכתיות צריכות להישאר בין כותלי בית המדרש. הרב עודד את המוציא לאור להמשיך להפיץ את הספרים הראשונים ולא הייתה לו כל בעיה עם זה".

למרות התגובה הסלחנית של הרב מאזוז, יש מתלמידיו שזועמים על הפגיעה בכבודו. בשיחה עם כאן מורשת הם אמרו "בידינו מצוי מכתב שנכתב על ידי הרב יצחק יוסף בתחילת דרכו, ובו הוא מבקש מהרב מאזוז שיעבור על ספריו טרם הפרסום וכותב לו שהוא חושש לפרסם פסקי הלכה ללא גיבוי וחוות דעתו. כעת התהפכו היוצרות. הרב מאזוז נתקף פעם אחר פעם על ידי הרב יצחק יוסף. גם בשיעוריו הוא מזכיר אותו בצורה מזלזלת ומגדיר אותו "יש איזה חכם בבני ברק". מחלוקת הלכתיות הן דבר מבורך, אבל תקיפות אישיות ופגיעות ברבנים מעולם לא היו מקובלות בבית המדרש. הרב מאזוז הוא כיום גדול הפוסקים הספרדים החיים איתנו, ודבר לא ישנה זאת".

תגיות:
אלי ישי