ניב אסרף
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הוחמר עונשם של מביימי החטיפה באזור חברון ב-2015

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל את ערעור הפרקליטות: על ניב אסרף הוטלו 9 חודשי מאסר בפועל במקום עבודות שירות, ועל ערן נגאוקר 6 חודשי עבודות שירות במקום 3. "נסיבות המקרה חריגות, הם העמידו בסכנה את אנשי כוחות הביטחון", נימקו השופטים
ורד פלמן
23 בינואר 2019
09:19

בית המשפט המחוזי בירושלים החמיר היום (רביעי) את עונשם של ניב אסרף וערן נגאוקר מבאר שבע, שהורשעו בביום חטיפתו של אסרף על ידי מחבלים באזור חברון באפריל 2015. על אסרף הוטלו תשעה חודשי מאסר בפועל במקום שישה חודשי עבודות שירות שנגזרו עליו בבית משפט השלום; ועל נגאוקר נגזרו שישה חודשי עבודות שירות לעומת שלושה.

בכך, בית המשפט המחוזי קיבל את הערעור שהגישה הפרקליטות על קלות העונשים שנגזרו על השניים. ביצוע העונש עוכב למשך חודש, לצורך שקילת בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון.

השופטים רבקה פלדמן פרידמן, אלי אברבנאל וחיה זנדברג כתבו בפסק הדין: "נסיבות המקרה, שהן אחד השיקולים בקביעת מתחם עונש הולם, חריגות ביותר וחמורות ביותר. מעשיהם של המשיבים, שהעמידו בסכנה את אנשי כוחות הביטחון שנאלצו לחפש באזור מסוכן, נעשו מספר חודשים לאחר חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים ז"ל. הנסיבות החמורות מצדיקות קביעת מתחם עונש הולם העולה בחומרתו על הפסיקה הנוהגת".


עו״ד אפרת פילזר מפרקליטות מחוז ירושלים אמרה בעקבות קבלת הערעור: ״בית המשפט ביטא סלידה ממעשי הנאשמים, שהיו מוכנים להעמיד בסכנה חיי שוטרים וחיילים באזור רגיש מבחינה ביטחונית, חודשים ספורים לאחר אירוע חטיפת שלושת הנערים ז"ל. ההחלטה שניתנה היום מעבירה מסר שלפיו אין להקל ראש עם מי שעושה שימוש ציני בכוחות הביטחון. מדובר במעשה מתוכנן של מסירת ידיעות כוזבות, שתוצאותיו עלולות היו לגרום להתלקחות האזור כולו״.

במסגרת הסדר הטיעון שהושג איתם, אסרף ונגאוקר הודו שבדו את החטיפה של אסרף באפריל 2015 בשל חובות כספיים. השניים הורשעו במסירת ידיעות כוזבות. בעקבות כך, ביוני 2018 גזר בית משפט השלום בירושלים שישה חודשים של עבודות שירות וקנס כספי של 5,000 שקל על אסרף, ועל נגאוקר נגזרו שלושה חודשים של עבודות שירות.

בספטמבר 2018 ערערה המדינה למחוזי על קולת העונש שהוטל על השניים. הפרקליטות ביקשה לגזור עליהם "עונש מרתיע הן ברמה האישית, הן ברמה הציבורית, שייתן ביטוי לגינוי החברתי ולניצול החמור והתקדימי שהשניים עשו בשניים מערכי החברה בישראל - ערך הערבות ההדדית וערך הנכונות לסייע לזולת המצוי בצרה גם במחיר של סיכון לחיי אדם".

עוד כתבה הפרקליטות כי "בית המשפט קיבל את הטיעון כי מעשיהם הם ייחודיים ובעלי משנה חמורה, אך קביעה זו לא באה לידי ביטוי משמעותי בקביעת מתחם הענישה ההולם וזאת על אף שמדובר בפגיעה קשה בערכים משמעותיים של החברה בישראל ועל אף שננקטו פעולות צבאיות וביטחוניות בפועל".