הרב שמואל אליהו
צילום: דוד כהן, פלאש 90

הרב שמואל אליהו: "אמרתי לבחורים - לכו תכבשו את הממשלה והתקשורת"

רב העיר צפת הגיב בקלמן ליברמן על השיעור שהעביר בישיבת "פרי הארץ" ברחלים, שחמישה מתלמידיה נחשדו בפרשת הטרור היהודי: "רק מי שמפגין ונאסר יכול להיות מנהיג"
קלמן ליברמן
23 בינואר 2019
11:11

רב העיר צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית, שמואל אליהו, הסביר היום (רביעי) בכאן רשת ב את בחירתו להעביר שיעור לתלמידי ישיבת "פרי הארץ" ברחלים, שחמישה מתלמידיה נעצרו בחשד למעורבות במות הפלסטינית עאישה א-ראבי. "באתי לחזק את הבחורים. אמרתי להם שמי שישב בכלא צריך להבין – המטרה היא להיות בצומת של מקבלי ההחלטות. בכנסת, בממשלה, במערכת המשפט. להשפיע ולשלוט", אמר אליהו בריאיון לקלמן ליברמן.

האזינו לריאיון המלא עם הרב שמואל אליהו בכאן רשת ב

הרב הגיב על הפרסום בעיתון "הארץ", שלפיו העביר לנערי הישיבה שיעור הלכה ובו אמר להם כי הכלא הוא הדרך לצמרת: "המשפט שאמרתי לבחורים הוא – במקום שתפגין בצומת ותיאסר, תפוס את השלטון. לך תיבחר בכנסת, לך תפוס את כס השיפוט. כשאתה יושב בכלא ואתה מבין שכדי להתמודד צריך להשפיע – אז תשפיע בצומת מקבלי ההחלטות. זה הדבר הכי נכון והכי דמוקרטי".

אליהו המשיך: "באתי לחזק אותם ולומר להם שלא יישברו מהטרור שמפעילים נגדם, אלא יפנו לדרך הממלכתיות. זו הדרך, להילחם בכלים היעילים". כשנשאל אם הוא מעודד נערים לבצע מעשים שיגרמו להם להיעצר או להיאסר, השיב: "רק כשלאדם אכפת והוא מוכן להיאבק ולהיאסר – רק לאדם כזה יש את הדרייב להשפיע דרך מערכות השלטון. לא חייבים לעבור בכלא, אבל המציאות מלמדת שרוב המנהיגים עברו שם. שם הם קיבלו תובנה שכדי להשפיע לא חייבים לעבור בצינוק. אבל רק כשאכפת לך ואתה מוכן להפגין ולהיאסר – רק אז אתה יכול באמת להיות מנהיג".

הוא תקף בחריפות את התנהלות השב"כ כלפי החשודים שנעצרו בפרשה: "שב"כ פעל באגרסיביות יתר, הוא דרס ישיבה שלמה על לא עוול בכפה. בסוף מצאו רק אחד, וגם הוא עם חשד מאוד מפוקפק". אליהו האשים: "כשזרקו עליי אבנים בכביש 60, המשטרה לא עשתה שום דבר. כשזורקים אבנים בעוד עשרות כבישים, המשטרה סוגרת את זה באותו יום וזה לא נקרא חשד לרצח. המשטרה לא יכולה להתייחס לזה באופן של איפה ואיפה".

גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, שהגישה בג"ץ ובו דרשה לפטר את הרב אליהו: "הרב אליהו ראוי היה להיות מסולק ממשרתו הציבורית כבר לפני עשור, בשל היותו גזען מובהק, ובשל ההפרה הסדרתית של כל הכללים הנדרשים מנושא משרה ציבורית. תחת זאת הוא נהנה מחסינות דה פקטו מצדה של שרת המשפטים איילת שקד, המסרבת לנקוט נגדו צעדים משמעתיים.

"הודעתה האחרונה לבג"ץ כי תסתפק בקיום עוד שיחת הבהרה עמו, מעודדת אותו להמשיך במסע ההסתה שלו ובהענקת רוח גבית לגורמים אלימים ומסוכנים. זו היא בושה למדינת ישראל שאדם כדוגמת הרב אליהו מכהן בה כרב עיר וכחבר מועצת הרבנות הראשית וזו, היא בושה לשרת המשפטים שמעניקה בשתיקתה המביכה רוח גבית לאדם כדוגמתו".