הגרלת חצאי הגמר אירוויזיון 2018
Stijn Smulders

הערב: שידור חי של הגרלת חצאי הגמר של אירוויזיון 2019

האירוויזיון כבר מגיע לישראל עם אירוע הגרלת המדינות לחצאי הגמר שיתקיים במוזיאון תל אביב לאמנות. במהלך האירוע יתקיים טקס ''חילופי המפתחות'' המסורתי. הצטרפו לשידור החי בדיגיטל
כאן אירוויזיון
24 בינואר 2019
12:30

הערב (שני) נגיע לנקודת ציון חשובה בדרך לאירוויזיון 2019 בתל אביב, כשאירוע הגרלת חצאי הגמר וטקס חילופי המפתחות ייצא לדרך במוזיאון תל אביב לאמנות. את האירוע ינחו שניים ממנחי האירוויזיון הטריים - אסי עזר ולוסי איוב, והוא ישודר החל מהשעה 18:00 בשידור חי ביוטיוב הרשמי של האירוויזיון ובפייסבוק של כאן. 

הצטרפו לקהילת כאן אירוויזיון לתמונות בלעדיות מאחורי הקלעים

באירוע יוגרלו המדינות המשתתפות לאחד משני חצאי הגמר, שיתקיימו ב-14 וב-16 במאי. המדינות שיוגרלו גם יגלו במהלך האירוע באיזו מחצית של משדר חצי הגמר אליו הוגרלו הן יופיעו: הראשונה או השנייה. הסדר הסופי של ההופעות בחצאי הגמר ייקבע על ידי הפקת האירוויזיון, לאחר שכל השירים ייבחרו ויחשפו. 


מוזיאון תל אביב לאמנות. קרדיט: כאן


הצטרפו לשידור החי החל מיום שני ב-18:00


איך זה עובד?

החלק הראשון של ההגרלה יקבע באיזה חצי גמר ישולבו שש המדינות המשוריינות לגמר: "5 הגדולות" (צרפת, גרמניה, איטליה, ספרד ובריטניה) והמדינה המארחת, ישראל. מדינות אלו אמנם משוריינות לגמר, אך בחצי הגמר בו ישולבו תשודר דקה מהשיר שלהן מתוך החזרה הגנרלית, ובנוסף הן יוכלו להצביע בו.

החלק השני של ההגרלה יקבע באיזה חצי גמר ובאיזה מחצית שלו - הראשונה או השנייה, ישתתפו 36 המדינות הנותרות. סדר ההופעה המדויק של המדינות ייקבע בהמשך על ידי מפיקי המופע. 

חצי הגמר הראשון ייערך ב-14 במאי, השני ב-16 במאי. מכל חצי גמר יעפילו עשר מדינות לגמר הגדול שייערך ב-18 במאי. אלו יצטרפו לשש המדינות המשוריינות אוטומטית לגמר, ובסך הכל 26 מדינות יתמודדו על הגביע הנכסף.

במהלך האירוע יתקיים גם טקס חילופי מפתחות האירוויזיון המסורתי. המשנה לראש עיריית ליסבון, העיר המארחת של אירוויזיון 2018, יגיע לישראל עם מפתחות האירוויזיון ויעביר אותם לרון חולדאי, ראש עיריית תל אביב.

מסורת החלפת המפתחות החלה בשנת 2007, אז ראש עיריית הלסינקי העביר את מפתח האירוויזיון הראשון לראש עיריית בלגרד, המארחת של אירוויזיון 2008. מאז נערך הטקס החגיגי בכל שנה, במסגרתו מתווסף לצרור מפתח סמלי המייצג את העיר המארחת אשתקד. 

כך זה נראה שנה שעברה: טקס החלפת מפתחות באירוויזיון בליסבון 2018. קרדיט: ESCכך זה נראה בשנה שעברה: טקס החלפת מפתחות האירוויזיון בליסבון 2018. קרדיט: ESC

קצת על ההגרלה עצמה
36 המדינות המשתתפות (לא כולל המשוריינות לגמר) מחולקות ל-6 קבוצות של מדינות, שלפי ניתוח סטטיסטי של דפוסי ההצבעה בשנים האחרונות נוטות להצביע האחת לחברתה. מחצית מכל קבוצה מוגרלת לחצי הגמר הראשון והמחצית הנותרת לחצי הגמר השני. עושים זאת על מנת לפזר את המדינות באופן הוגן בחצאי הגמר, כך שהתחרות תהיה מותחת יותר. 

ואלו הקבוצות השנה כפי שנחשפו אמש:

קבוצה א': 
אלבניה
קרואטיה
מקדוניה
מונטנגרו
סרביה
סלובניה

קבוצה ב':
דנמרק
אסטוניה
פינלנד
איסלנד
נורווגיה
שוודיה

קבוצה ג':
ארמניה
אזרבייג'ן
בלארוס
גיאורגיה
רוסיה
אוקראינה

קבוצה ד':
אוסטרליה
אירלנד
ליטא
לטביה
פולין
פורטוגל 

קבוצה ה':
אוסטריה
בלגיה
צ'כיה
הונגריה
הולנד
שוויץ 

*בעקבות בקשה שהגיעה מהמדינה ואושרה - שוויץ תשתתף בחצי הגמר השני

קבוצה ו':
קפריסין
יוון
מלטה
מולדובה
רומניה
סן מרינו 

מן הארכיון
הגרלת חצאי הגמר שתיערך ביום שני תקבע באיזה חצי גמר כל מדינה תופיע, אך עד 2013 גם סדר ההופעות של המדינות נקבע על ידי הגרלה. את משדר הגרלת סדר ההופעות של אירוויזיון 1999 הנחה מני פאר ז"ל, כשלצידו אמנים ישראלים מפורסמים ו...מכונת לוטו אחת. צפו:


ומה הלאה?
נקודת הציון הרשמית הבאה בלוח השנה האירוויזיוני תהיה ב-10 המרץ, המועד האחרון של המדינות המשתתפות להגשת שירי התחרות. באותו יום יגיעו לתל אביב ראשי משלחות האירוויזיון מרחבי אירופה (ואוסטרליה) לפגישת ראשי המשלחות, בה יציגו כל גורמי ההפקה את ההכנות לקראת האירוויזיון והגעתן של 42 המשלחות בתחילת מאי. הצטרפו לקהילת כאן אירוויזיון בפייסבוק >>