-

שב"כ על הריגת עאישה א-ראבי: "פיגוע לכל דבר"

בשב"כ ציינו כי במקביל לפעולות החקירה היה מאמץ "מצד גורמים בעלי אינטרס" להכפיש את הארגון ועובדיו. עוד צוין כי במהלך החקירה בוצעו פעולות שמטרתן שיבוש החקירה והפצת שקרים נגד גופי הביטחון המעורבים בחקירה
כרמל דנגור
24 בינואר 2019
17:14

שירות הביטחון הכללי (שב"כ) פרסם היום (חמישי) תגובה לכתב האישום שהוגש נגד הקטין בן ה-16, שנאשם בהריגת עאישה א-ראבי. "מדובר בפיגוע לכל דבר, מעשים דומים שנעשו בידי מפגעים ערבים טופלו על ידי מערכת הביטחון באופן זהה", נכתב בהודעה.

בשב"כ ציינו כי במקביל לפעולות החקירה, התקיים לדבריהם מאמץ יזום ומתמשך מצד גורמים בעלי אינטרס להכפיש את הארגון ועובדיו וליצור דה-לגיטימציה לפעילותו. "התנהלותם של גורמים אלה, המשדלים גם את מי שאינו מעורב בפעילות עבריינית, להימנע מכל שיתוף פעולה עם רשויות החקירה, הינה חמורה ביותר ונוטעת בקרב נערים צעירים את התפיסה המוטעית כי לא יישאו באחריות למעשים חמורים המבוצעים על ידם", אמרו.

עוד צוין כי במהלך החקירה בוצעו פעולות שמטרתן שיבוש החקירה והפצת שקרים והכפשות נגד גופי הביטחון המעורבים בחקירה. בהודעה הודגש כי "כל מהלכי החקירה בוצעו תחת פיקוח שיפוטי הדוק מצד הפרקליטות ובתי המשפט, וכי במהלך החקירה זכו הנחקרים לכלל התנאים המתחייבים בחוק בהתאם לגילם ולאמונתם הדתית".


הארגון הוסיף כי החשודים במעורבות באירוע נמצאים לדבריו בקשר עם "פעילי גבעות אלימים". בהתייחסות לפעילים אלה נאמר כי מרביתם בין 15 עד 17 - "נפלטי מסגרות חינוך, עבריינים, אלימים, חסרי מרות, חסרי סמכות רבנית והורית, אשר מסתובבים בגבעות ללא השגחה ומבצעים פעילות אלימה, חלקה חשאית בתוך כפרים ערבים סמוכים, המסכנת את ביטחון האזור כולו".

שב"כ הדגיש כי הפעילים האלה רואים במדינה ובמוסדותיה "אויב שיש להחליפו במדינת הלכה". בהודעה צוין כי במהלך שנת 2018 נרשמה עלייה משמעותית באירועי האלימות מצד הפעילים, בין היתר גם נגד כוחות הביטחון.


בעקבות ההודעה של השב"כ אמר עורך הדין איתמר בן גביר, שייצג את אחד הקטינים שנעצרו בחשד למעורבות במקרה אך שוחרר, כי "יש לשלול מאנשי השב"כ את הסמכות לטפל בנוער הגבעות. התסכול והשנאה לנוער הגבעות רק פוגעים בעבודת השב"כ. תפקידו לחקור ולא לעשות פעולות יח"צ"

הבוקר הוגש לבית המשפט המחוזי מרכז כתב אישום בגין הריגת עאישה א-ראבי  בנסיבות של מעשה טרור נגד קטין בן 16 שהיה עצור במשך שלושה שבועות. בפרקליטות הוחלט כי הצעיר יואשם בהריגה ולא ברצח. על פי כתב האישום הקטין השליך סלע שמשקלו כשני קילוגרם לעבר מכונית בה נסעה האישה הפלסטינית וגרם למותה. מעצרו של הנאשם הוארך עד מתן החלטה אחרת. 

הראייה המרכזית נגד הצעיר היא ה-DNA שלו שנמצא על האבן שפגעה באישה הפלסטינית. בהודעת הפרקליטות נקבע כי כתב האישום הוגש בגין הריגה בנסיבות מעשה טרור, יידוי של אבן לעבר כלי תחבורה בנסיבות מחמירות בנסיבות מעשה טרור, חבלה במזיד ברכב בנסיבות מעשה טרור. 

השתלשלות האירועים על פי כתב האישום

על פי כתב האישום, שהוגש בידי עו"ד רועי רייס, בסוף השבוע שחל בלילה שבין 12 ל-13 באוקטובר 2018 נותרו הנאשם ותלמידים נוספים ללון בישיבה בה למדו אותה עת. ביום שישי (12 באוקטובר) התמקם הנאשם, בליווי אחרים, על גבעה הצמודה לשולי כביש 60, שהינו כביש בינעירוני מהיר, הממוקמת מטרים ספורים מהכביש, בחלקו  שבין צומת רחלים לצומת תפוח. הנאשם אחז בידו סלע אשר משקלו קרוב לשני קילוגרם, במטרה לפגוע באמצעותו בנוסעי רכב ממוצע ערבי, וזאת מתוך מניע אידיאולוגי של גזענות ועוינות כלפי ערבים באשר הם.

באותה עת נסעו עאישה ראבי, בן זוגה ובתם בת ה-9 בחלק זה של הכביש, מצומת רחלים לצומת תפוח, בדרכם לביתם בבידיא, ברכב המשפחה, במהירות גבוהה של כ-100 קמ"ש. עם התקרבות הרכב זיהה הנאשם שמדובר ברכב פלסטיני עם לוחית זיהוי לבנה פלסטינית. לקראת הגעת הרכב במהירות גבוהה יידה הנאשם את הסלע בעוצמה ובאופן חזיתי לעבר שמשת הרכב הקדמית, במטרה לפגוע ביושבי הרכב, ומתוך אדישות לאפשרות גרימת מותם. הסלע פגע בחלקה העליון הימני של שמשת הרכב הקדמית, ניפץ אותה, חדר אותה, ופגע בעוצמה אדירה ישירות בראשה של עאישה, הכל לעיני בני משפחתה. 

כתוצאה מכך נגרמה לעאישה פגיעת  ראש קשה וקטלנית. המתלונן, אשר הצליח שלא לאבד שליטה ברכב ולהימנע בכך מסיכון בטיחותם שלו, של הילדה הקטנה ושל יתר משתמשי הכביש, המשיך בנסיעתו לכיוון צומת תפוח, תוך שהוא מפעיל אורות חירום מהבהבים, קורא לעבר בתו בצעקות ונוסע במהירות למרפאה הפלסטינית הקרובה ביותר למקום, שם נקבע מותה.