צילום מסך

פרסום ראשון: הנאשם בטרור יהודי נעצר יממה לפני - ושוחרר

בן ה-16 שנאשם בהריגה בנסיבות טרור תועד בעימות עם כוחות מג"ב בצומת רחלים, נעצר - ושוחרר תוך זמן קצר. במקביל מתפרסמים פרטים נוספים בפרשה - אחד החשודים אמר בשיחה עם אמו: אשתוק בחקירה כדי שחבר שלי לא ישב 20 שנה בכלא
כרמל דנגור
24 בינואר 2019
20:37

שלושה חודשים אחרי שעאישה א-ראבי נהרגה מפגיעת אבן בראשה בשומרון – כתב אישום הוגש היום (חמישי) נגד קטין, בן 16 מבנימין, בגין הריגתה בנסיבות טרור. הערב פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי הנער נעצר יממה לפני המקרה במהלך עימות עם לוחמי מג"ב בצומת רחלים – ושוחרר תוך זמן קצר.

בתוך כך, מתגלים פרטים נוספים אודות המקרה: מלבד אותה ראייה מרכזית נגד הנאשם, אותו DNA שלו שנמצא על האבן שהושלכה לעבר הרכב שבו נסעה א-ראבי – ישנן ראיות נוספות נגדו. בחודשיים שעברו בין האירוע עצמו לבין מעצר החשודים – ביצעו בשב"כ ובמשטרה האזנות לשיחות טלפון של תלמידי הישיבה – בין היתר אותו נאשם וחשודים נוספים שנעצרו במסגרת הפרשה ושוחררו.

באחת השיחות התקשר הנאשם לתלמיד אחר, שזומן למסור עדות במשטרה ולא שיתף פעולה עם החוקרים, בירך אותו ושיבח אותו על השתיקה שלו באותו תשאול. בשיחה אחרת, כמה ימים אחרי יידוי האבן ולקראת התשאולים הצפויים – התקשר מי שהיה חשוד אחר בפרשה לאמו, ואמר לה שהוא מתכוון לשתוק כדי שחבר שלו לא יישב 20 שנה בכלא, לדבריו. בנוסף, במכשיר הטלפון הסלולרי של אותו נאשם נמצא אוסף חריג, כלשון הפרקליטות, של תיעוד פשעי שנאה לכאורה וקריאות נקמה.


לפי כתב האישום, לקראת השעה עשר וחצי בלילה הנאשם ושניים או שלושה תלמידים נוספים, שזהותם אינה ידועה, יצאו מישיבת "פרי הארץ" ברחלים, צעדו כמה מאות מטרים לעבר כביש 60 ונעמדו מעל אחד המבתרים. הנאשם הרים סלע שמשקלו קרוב לשני קילו, זיהה רכב עם לוחית זיהוי פלסטינית ויידה לעברו את הסלע בעוצמה. הוא ניפץ את השמשה הקדמית של הרכב, ופגע בראשה של א-ראבי.

כל זה קורה לעיני בעלה של א-ראבי ובתה בת התשע. מותה של א-ראבי נקבע במרפאה פלסטינית סמוכה. בתיעוד שפורסם בכאן חדשות, נראים תלמידי ישיבת פרי הארץ בעימות עם לוחמי מג"ב בצומת רחלים. הערב פורסם לראשונה בכאן חדשות כי במהלך העימות הזה נעצר הנאשם ושוחרר תוך זמן קצר  – יממה בלבד לפני שהשליך לכאורה את האבן שגרמה למותה של אראבי.

בשבוע שעבר מסר הנאשם, ששתק לאורך שלושה שבועות בחקירה, גרסה שלפיה למרות שה-DNA שלו נמצא על האבן – לא הוא זה שזרק אותה. הגרסה הזו, אומרים היום בפרקליטות, הופרכה. מי שעזר להפריך אותה היה לא אחר מראש הישיבה – שהעיד כבר בתחילת החקירה בניסיון דווקא לספק אליבי לנאשם. בפועל – עדותו הביאה לתוצאה הפוכה. בשלב הזה לא ברור האם הנאשם יורשע בסופו של דבר, אך כתבי אישום נוספים – נגד מי שאולי יידו יחד איתו אבנים – לא צפויים בפרשה.