נתניהו ומנדלבליט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הפרקליטות מבהירה: נתניהו לא חשוד בתיק 3000

בתגובה לעתירת התנועה לטוהר המידות, המדינה הודיעה כי החקירה בפרשה הייתה שיטתית ומקיפה. לטענתם: "העובדה שראש הממשלה לא נחקר באזהרה - שיקולים חקירתיים"
אמוץ שפירא
24 בינואר 2019
19:54

המדינה הודיעה היום (חמישי) לבג"ץ בשם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי חקירת המשטרה בתיק 3000 הייתה שיטתית ומקיפה, והובילה למסקנה שלא התגבש חשד סביר נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. ההודעה הגיעה בתגובה לעתירת התנועה לטוהר המידות שדרשה לקיים השלמות חקירה בפרשה, ולכלול את ראש הממשלה נתניהו כחשוד במסגרתה.

לטענת הפרקליטות, המסקנה שלפיה אין חשד סביר נגד נתניהו בפרשה זו מקובלת על כלל הגורמים שעסקו בחקירה במשטרת ישראל, בפרקליטות ובלשכת היועץ המשפטי לממשלה. בתגובה נטען כי "העובדה שראש הממשלה לא נחקר באזהרה בפרשה נובעת אך משיקולים חקירתיים, דהיינו, מן התשתית הראייתית שהתגבשה במסגרת חקירה נרחבת ומקיפה, אשר בסיומה לא נמצא חשד סביר לביצוע עבירה פלילית מצידו".

הפרקליטות מכחישה כי הייתה הנחיה מקדמית "להימנע ממיצוי כיווני חקירה כאלה ואחרים כלפי בעלי תפקידים בכירים, ובכלל זה ראש הממשלה". 

בחודש נובמבר פנתה התנועה למנדלבליט ודרשה ממנו לפתוח בחקירה פלילית נגד נתניהו בתיק. במכתב, שנכתב על ידי עו"ד אביגדור פלדמן ועו"ד יובל יועז בשם התנועה, צוין כי זהותם של מי שהמשטרה המליצה לגביהם להגיש כתב אישום, ומידת קרבתם האישית והשלטונית לראש הממשלה מעלים חשדות שמא ראש הממשלה היה מעורב, במעשה או בידיעה או בעצימת עיניים, במעשיהם הפליליים לכאורה.