חברון, בשנה שעברה
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

נתניהו החליט לא להאריך את המנדט של הכוח הבינלאומי בחברון

על הארגון הבינלאומי חובר דוח במשטרה, שנחשף בכאן חדשות, שבו נכתב כי פלסטינים מנצלים את הכוח די להגיש תלונות שווא נגד חיילים ושוטרים
גילי כהן וכרמל דנגור
28 בינואר 2019
22:08

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט היום (שני) שלא להאריך את המנדט של כוח המשקיפים הבינלאומי המוצב בחברון, טי"ף. נתניהו הכריז כי ישראל לא תאפשר המשך נוכחות של כוח בינלאומי הפועל נגדה.

לאנשי טי"ף היו בשנה האחרונה כמה תקריות עם מתנחלים בחברון, ואנשי ימין ונציגי המתנחלים הפעילו לחץ שלא להאריך את המנדט של הכוח. לפני כשבועיים נחשף בכאן חדשות דוח של מחוז שומרון ויהודה במשטרה שבו נכתב כי פלסטינים מנצלים את טי"ף כדי להגיש תלונות שווא נגד חיילים ושוטרים.

המסמך שנכתב לבקשת השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, חובר לאחר שתי תקריות נגד ישראלים, בהן היו מעורבים אנשי הכוח בשנה האחרונה. בתקרית אחת סטרו המשקיפים לילד ישראלי בן עשר ובתקרית אחרת ניקבו צמיגים של רכב ישראלי של תושבי חברון. "לחברי הכוח הבינלאומי שכר גבוה ונראה כי הם מנסים להצדיק את פעילותם ונוכחותם באזור באמצעות דוחות אותם הם ממלאים, שמייצרים תחושה שבפעילותם הם מונעים אלימות של יהודים כלפי פלסטינים", נכתב במסמך.

עוד נכתב כי "פלסטינים מנצלים את הארגון ואת שיוכו הפוליטי כדי להגיש תלונות שווא נגד כוחות צה"ל ומשטרה על פגיעה בזכויות אדם, תקיפה ואלימות". מהמסמך עלה גם כי חברי הכוח הבינלאומי מפריעים ומתעמתים עם החיילים במעברים במוקדים קבועים בנושא הבידוק של הפלסטינים בעיר. מדי חצי שנה מחודש מנדט הפעולה של טי"ף. 

ארדן מסר הערב: "אני מברך את ראש הממשלה על החלטתו להפסיק את פעילותו של כוח טי"ף שמפריע לחיילי צה"ל ולמשטרה, מייצר חיכוכים עם המתיישבים, משתף פעולה עם ארגונים קיצוניים ומקדם דה-לגיטימציה לישראל. פניתי לאחרונה לראש הממשלה בבקשה לגרש את כח המשקיפים העוין בהתבסס על דו״ח משטרתי שהוכן לבקשתי ושהוכיח שכח המשקיפים פוגע בעבודת המשטרה בעיר ואין לי ספק שהדו״ח היה מרכיב משמעותי בשיקוליו של ראש הממשלה".

גם במועצת יש"ע בירכו על ההחלטה: "כוח טי"ף פעל ללא לאות נגד התושבים הישראלים בחברון ואף פגע פיזית בהם וברכושם. פעילי ארגון הפריעו לחיילי צה"ל וכוחות הביטחון בפעילותם בחברון. זו בשורה חשובה למדינת ישראל שהארגון הזה, שפעל נגד מדינת ישראל שנים רבות - לא יהיה יותר חלק מהנוף באזור".