מחאת צעירי העדה האתיופית

"את כל האתיופים מפוצצים בשירותים, שם אין מצלמות": לילה עם צעירי העדה

לפני הפגנת המחאה הגדולה, יצאנו לשכונת רמת אליהו בראשון לציון כדי להתרשם מקרוב מתחושות הזעם של יוצאי אתיופיה כלפי המשטרה
תומר ממיה, סיפורים מכאן
30 בינואר 2019
16:45

6,066 תיקים חדשים נפתחו במשטרת ישראל בשנת 2018 נגד יוצאי אתיופיה. כבר שנים שהקהילה מעלה טענות נגד שיטור יתר, אבל כעת, בעקבות מותו של יהודה ביאדגה הגיעו היחסים בין יוצאי אתיופיה לבין מערכת אכיפת החוק לשיא חדש של חוסר אמון.

את הלילה שלפני הפגנת המחאה הגדולה בצומת עזריאלי ביליתי במתנ"ס רמת אליהו בראשון לציון. חיפשתי שם, בין הצעירים, סיפור מיוחד. אבל מסתבר שלכולם יש אחד כזה. "המעצר הראשון שלי היה בגיל 13", סיפר ח', "אני ועוד שני חבר'ה נעצרנו, הלכנו לתחנת משטרה ושם הכל התחיל. היינו שעתיים, שלוש בהמתנות ומשם לתא שירותים לחיפוש. שם כמו את כל האתיופים פוצצו אותנו מכות. בתא השירותים. שם אין מצלמות אז מפוצצים אותך".

צעיר נוסף, ישראל גובניה (19), התנדב לספר סיפור משלו. לדבריו: "אני זוכר שהיה לי פה סיפור עם איזה שוטר שביקש תעודת זהות. ומה היה? הבאתי לו את תעודת הזהות. הקראתי לו גם את כל הפרטים בעל פהשיידע שזה באמת אני, הראיתי לו גם בתמונה. הוא אמר לי 'לא, היא מזויפת'. ניסיתי בכל דרך אפשרית להוכיח שהתעודה הזאת היא אמתית. זה נגמר בכך שהיד שלי מאחורי הגב עם אזיק שקשור. קשור גם לשוטר שאני לא אוכל לברוח אם אני ארצה. באותו הזמן הייתי בן 15 וחצי".

על ההפגנה בתל אביב אמר גובינה: "הולך להיות הרבה רעש כי ראבק, אכלנו הרבה בתור עדה אחת. נגיד וזה שטח מלחמה, יש לנו יותר מידי הרוגים, יותר מידי פצועים".