צילום: אי-פי
המלכה אליזבת

נערכים לכל תרחיש: התוכניות לפינוי המלכה אליזבת ביום שאחרי הברקזיט

המצב בבריטניה כנראה הפך לשברירי במיוחד בעקבות הברקזיט, ולפי דיווחים בלונדון גורמים רשמיים כבר דנים בפינוי של המלכה אם ההיפרדות מאירופה תוביל לכאוס
איתמר מרגלית
03 בפברואר 2019
11:02

עד כמה בריטניה נמצאת כעת במצב שברירי בשל ענייני הברקזיט? לפי כמה דיווחים הבוקר (ראשון) בכלי תקשורת בריטיים, גורמים רשמיים בממלכה כנראה חושבים שהמצב באמת נפיץ וכבר דנו בפינוי של המלכה אליזבת, במקרה שההיפרדות מהאיחוד האירופי תוביל למהומות ברחובות לונדון.

לפי דיווח ב"סאנדיי טיימס", מדובר בתוכניות לפינוי המלכה ואישים נוספים מבית המלוכה, אשר קיימות עוד מימי המלחמה הקרה וכעת נידונות מחדש על רקע האפשרות שהברקזיט יתבצע ללא הסכם עם האיחוד האירופי. את הדברים אמר לעיתון הבריטי גורם במשרד הקבינט, שעוסק בנושאים מנהלתיים רגישים בממלכה.

ג'ייקובס ריס-מוג, חבר פרלמנט בריטי מהמפלגה השמרנית ותומך ברקזיט נלהב, אמר כי קיומם של דיונים אלה מצביעים על פאניקה מיותרת בקרב גורמים שונים מפני היפרדות מהאיחוד ללא הסכם. לדברי ריס-מוג, העיסוק בנושא מיותר, מאחר שאפילו במהלך ההפצצות על בריטניה במלחמת העולם השנייה אנשי בית המלוכה נותרו בלונדון ולא פונו.

לפני כשלושה שבועות הצעתה של ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי להסכם הברקזיט הובסה בפרלמנט ברוב עצום של 432 מול 202 תומכים בלבד. המלכה אליזבת התייחסה בעצמה לברקזיט בנאום שנשאה בחודש שעבר, ורמזה בדבריה לכך שהייתה רוצה שהפוליטיקאים יגיעו להסכמה בנושא.