טראמפ וקושנר בבית הלבן, בדצמבר

ארה"ב נערכת להשקת תכנית השלום: קושנר וגרינבלט יבקרו ב-5 מדינות ערביות

יועצו הבכיר של טראמפ והשליח האמריקני למזרח התיכון צפויים להציג את ההיבטים הכלכליים של יוזמת השלום ולגייס תמיכה בה
רויטרס
08 בפברואר 2019
07:25

ארצות הברית נערכת להשקת תכנית השלום שלה בין ישראל לפלסטינים. יועצו הבכיר של הנשיא דונלד טראמפ וחתנו, ג'ארד קושנר, והשליח המיוחד למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, ייצאו בסוף החודש למסע בחמש מדינות ערביות כדי להציג את ההיבטים הכלכליים של יוזמת השלום ולגייס תמיכה בה.

במשך השבוע השניים יבקרו בעומאן, בבחריין, בסעודיה, באיחוד האמירויות ובקטר. גורמים בוושינגטון אומרים כי אפשר שהמשלחת תפקוד עוד שתי מדינות ערביות.

"ג'ארד עומד לחלוק היבטים בתכנית הכלכלית לאזור", אמר גורם בוושינגטון לכתבים. "התכנית הכלכלית תעבוד רק אם האזור יתמוך בו. זה חלק חשוב מאוד במשוואה הכללית". לפי הערכות, התכנית תכלול מימון בינלאומי לשיקום רצועת עזה. הגורמים בממשל ציינו כי הם מבינים שהדיפלומטים הערבים שייפגשו עם קושנר, יבקשו לקבל מידע על המרכיב הפוליטי בתכנית השלום, לפני שיחליטו בנושא הכלכלי. 

"הם לא הולכים לתמוך בתכנית הכלכלית מבלי לוודא שהם תומכים גם בתכנית הכלכלית, ואנחנו מכירים בכך", אמר גורם אמריקני. "אז התמיכה, אני משוכנע, תותנה אם יחושו בנוח עם התכנית הפוליטית".

בשבוע שעבר נודע כי קושנר וגרינבלט ישתתפו החודש בכינוס שיתקיים בוורשה שבפולין, בנושא המזרח התיכון. השניים צפויים להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שיהיה בוועידה. מי שיוביל את המשלחת האמריקנית לכינוס, שמארגנות ארצות הברית ופולין, הוא סגנו של טראמפ, מייק פנס. ככל הנראה תתקיים גם פגישה בין פנס לנתניהו.