-

רוסיה מזהירה: "הפעולות של ארה"ב יובילו לעימות בין ישראל ללבנון"

השגריר הרוסי בלבנון האשים בריאיון בארצו כי וושינגטון מנהלת קמפיין נגד איראן, והוסיף: "חיזבאללה מילא תפקיד חשוב בסיוע להביס את הטרוריסטים בסוריה"
רועי קייס
09 בפברואר 2019
15:22

שגריר רוסיה בלבנון, אלכסנדר זסיפקין, הזהיר היום (שבת) כי הפעולות שמבצעת ארצות הברית במזרח התיכון עלולות להוביל לעימות בין ישראל ללבנון. בריאיון לסוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק", ציין זסיבקין בין השאר את המדיניות שוושינגטון נוקטת נגד איראן וחיזבאללה.

לדברי השגריר הרוסי, ארגון חיזבאללה "מילא תפקיד חשוב בסיוע למשטר אסד להביס את הטרוריסטים בסוריה". הוא יצא בריאיון נגד מה שכינה "הקמפיין שמנהלת ארצות הברית נגד איראן וחיזבאללה".

"כשהחלו האירועים חיזבאללה התייצב לצד הממשלה החוקית בסוריה וראה חובה להתנגד לתופעות של טרור. יחד עם רוסיה ואיראן, חיזבאללה נטל חלק פעיל בלחימה תוך אימוץ גישה אחראית למתרחש בסוריה ובאזור בכלל. לחיזבאללה היה חלק בתבוסה שספגו המחבלים", אמר זסיפקין.

בהתייחס למצב בין ישראל ללבנון אמר השגריר הרוסי בביירות: "אי אפשר לחזות דבר. יש חוסר בהירות בכל האזור. העמים עצמם דורשים יציבות וחזרה לחיים של שלום. האלטרנטיבה היא הניסיון האמריקאי להצית סכסוכים חדשים. לסכסוכים אלו יכולות להיגרר מדינות רבות וגם בני עדות שונות".

זסיפקין התייחס לפעילות הפוליטית של ארגון הטרור בלבנון: "מדובר במפלגה פוליטית משפיעה שנוטלת חלק בפעילות הפרלמנט והממשלה. בזירה הפנימית חיזבאללה תומך ביציבות, בביטחון ובדיאלוג לאומי בין העדות השונות. יש לציין כי חסן נסראללה דרש לאחר הרכבת הממשלה מכל הצדדים להימנע מעימותים בשל המשימות הגדולות העומדות בפני המדינה".

השבוע הכריז מנהיג חיבזאללה, חסן נסראללה, כי הוא מוכן להביא מערכות הגנה אווירית לצבא לבנון מאיראן, במטרה להתמודד עם "ההפרות של חיל האוויר הישראלי". בנאום משודר לציון 40 שנים למהפכה האסלאמית באיראן, הצהיר נסראללה כי הוא מוכן להביא לצבא לבנון "כל מה שהוא צריך" מאיראן. 

נסראללה טען כי הסכסוך באזור בין ארצות הברית לאיראן יימשך "בצורות שונות", אך כיום איראן היא המדינה החזקה ביותר באזור וציר ההתנגדות חזק מאי פעם. עוד איים כי "ארצות הברית תמשיך לסגת מהאזור, וישראל תמשיך לפחד".

לדברי מזכ"ל חיזבאללה, "מה שמתרחש באזור הוא מלחמה בין ארצות הברית לאיראן, ולא מלחמה בין איראן לישראל או בין איראן לסעודיה". הוא האשים שוושינגטון נלחמת באיראן מאז 1979, משום שהאחרונה עצמאית ולא סרה למרותה, וגם בשל "עמדותיה האזוריות, ובראשן תמיכתה בתנועות ההתנגדות כמו חיזבאללה, הג'יהאד האסלאמי וחמאס".