נתניהו והסולטאן קאבוס

בכירים מעומאן יוזמים הצעות למו"מ בין ישראל והפלסטינים

בחודשים האחרונים העלו בכירים מעומאן במפגשים עם עמיתיהם האמריקנים הצעות בתחומי הליבה של סוגיית המו"מ בין ישראל לפלסטינים בסוגיות כמו ירושלים וההתנחלויות
עמיחי שטיין
11 בפברואר 2019
21:22
עודכן ב 23:07

בחודשים האחרונים העלו בכירים מעומאן במפגשים עם עמיתיהם האמריקנים כמה הצעות בתחומי הליבה של סוגיית המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. בין היתר הועלו ההצעות בפגישתו של הסולטאן קאבוס בחודש שעבר בפגישה עם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו.


הסולטאן והבכירים העומאנים העלו רעיונות שהוגדרו "יצירתיים", בין השאר בסוגיות כמו ירושלים וההתנחלויות. העומאנים מדגישים בשיחות עם האמריקנים כי הם אינם מעוניינים לתווך בין הצדדים. ובכל זאת, בחודשים האחרונים נפגשו העומאנים גם עם בכירים פלסטינים, בניסיון לשכנע אותם לתת סיכוי לתוכנית השלום.

בארצות הברית מאמינים כי בעומאן מאמינים בתוכנית השלום, ועושים מאמצים כבירים כדי שהיא תצליח. ארבעה חודשים אחרי הפגישה הפומבית בין ראש הממשלה נתניהו והסולטאן קאבוס, בעומאן ממשיכים לשדר כי הם לא מתחרטים על אותה פגישה. שר החוץ של עומאן אף אמר לבכירים אמריקנים כי הם קיבלו תמיכה למהלך מצד מדינות ערב.

עם זאת, בארצות הברית ישנה תחושה כעת, כי אחרי הפגישה הפומבית בין השניים ישנה תחושה שבעומאן לוקחים צעד אחורה. אחת הסיבות לכך, ככל הנראה, היא הביקורת שהייתה ברשתות החברתיות אבל גם אי הוודאות הפוליטית והבחירות שיתקיימו בישראל בחודש אפריל. עם זאת, התחושה היא שיש שינוי בעומאן ובמדינות המפרץ בכל הנוגע ליחס עם ישראל – ואומרים כי ישראלים ויהודים דתיים יכולים להרגיש בטוח להגיע למדינה.