רה"מ נתניהו וסגן נשיא ארה"ב פנס
צילום: אבי אוחיון, לע"מ

אירופה לוחצת לבטל את הכינוס בפולין שעוסק במזרח התיכון ובאיראן

את הכינוס מארגנות ארה"ב ופולין. נתניהו צפוי לצאת הערב לוורשה, שם ייפגש עם נציגים אמריקנים וכנראה גם ערבים. מדינות באירופה הציעו לאמריקנים לערוך במקום הכינוס - מפגש פסגה של צרפת, גרמניה ובריטניה יחד עם ארה"ב. גם איראן פעלה באמצעים דיפלומטיים נגד הכינוס
גילי כהן
12 בפברואר 2019
13:46

אירופה מפעילה לחץ לבטל את הכינוס שמארגנות ארצות הברית ופולין בנושאי המזרח התיכון ואיראן בבירה הפולנית ורשה שצפוי להיפתח מחר, כך פורסם היום (שלישי) ב"בחצי היום". בכירים ישראלים עודכנו כי מדינות אירופה הציעו לערוך מפגש חלופי.

בשבועות האחרונים הציעו מדינות באירופה למשרד החוץ האמריקני לערוך במקום הכינוס בוורשה - מפגש פסגה של צרפת, גרמניה, ובריטניה יחד עם ארצות הברית, שיתמקד בנושאי המזרח התיכון והפעילות האיראנית.

לפי ההצעה האירופית, באותו מפגש צפויות המדינות לעסוק בנושאים שעל הפרק בכינוס בוורשה - באופן יותר אינטימי וקונסטרוקטיבי. הצעה זו לא התממשה, והכינוס בפולין צפוי להתקיים בנוכחות שרי חוץ מעשרות מדינות בעולם, כולל כמה מדינות ערביות כמו בחריין, ערב הסעודית, מרוקו ואיחוד האמירויות. עם זאת, כמה מדינות באירופה לא צפויות לשלוח שרי חוץ למפגש - אלא רק נציגים בדרג נמוך יותר.

באיראן הביעו חוסר שביעות רצון מהמפגש. היום התבטא הרמטכ"ל האיראני מוחמד באקרי בנוגע לכינוס בוורשה ואמר כי "זה יהיה חסר ערך ולא ישפיע על הפעילות האיראנית". עם זאת, באיראן פעלו בצורה דיפלומטית מאחורי הקלעים נגד הכינוס, בניסיון לשכנע נציגי מדינות שלא להשתתף בו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להמריא לכינוס היום בשעות הערב. ראש הממשלה מעוניין לקיים כמה פגישות צד עם מנהיגים במהלך ימי הוועידה, כאשר ישנם מגעים לפגישות עם שרי חוץ ערביים, ביניהם ממרוקו ומבחריין. לפי לוח הזמנים של נתניהו, הוא צפוי להיפגש בשלב זה עם סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס, ועם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו. זו תהיה פגישתו השלישית של נתניהו עם פומפאו בתוך כחודשיים.

שלשום אמר גורם בכיר בפולין, המעורב בהכנות לפסגת ורשה, לכאן חדשות שנושא הטילים הבליסטיים של איראן יעלה לדיון, יחד עם עניינים נוספים הנוגעים לאיראן. לדבריו, מכיוון שהוועידה עוסקת במזרח התיכון, טבעי שנושאים הקשורים לאיראן יעלו יחד עם מגוון רחב של נושאים אחרים.