בצלאל סמוטריץ' ורפי פרץ

המגעים לאיחוד בימין: פרץ וסמוטריץ' החליפו טיוטות הסכם

היעד לסיום המשא ומתן בין הבית היהודי והאיחוד הלאומי - עד סוף השבוע הנוכחי. במקביל, הוחלט לקדם גם את החיבור עם אלי ישי, וכוחו הציבורי ייבחן באמצעות סקר עומק
זאב קם
12 בפברואר 2019
21:29

המגעים לאיחוד בגוש הימין, בין הבית היהודי של הרב רפי פרץ ובין האיחוד הלאומי של ח"כ בצלאל סמוטריץ', נכנסים לישורת האחרונה - כך פורסם הערב (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. צוותי המשא ומתן כבר החלו להחליף ביניהם טיוטות הסכם, כשהיעד להגעה להסכמות בין הצדדים הוא עד סוף השבוע הנוכחי.


במקביל, הוחלט לקדם גם את החיבור עם אלי ישי, איתו כבר החל המו"מ. כדי לאמוד את כוחו האלקטורלי וגם כדי להחליט באיזה מקום להציב אותו ברשימה, הוחלט לערוך סקר עומק שיבדוק את כוחו הציבורי ואת פוטנציאל הקולות שהוא יכול להביא איתו.

נקודה שעדיין אין לגביה הסכמה, היא אם מלבד הבית היהודי, האיחוד הלאומי ואלי ישי, כדאי לצרף לחיבור גם את עוצמה יהודית של איתמר בן גביר וברוך מרזל. השיחות בין הבית היהודי לאיחוד הלאומי לגבי השאלה הזו יימשכו בימים הקרובים.

מוקדם יותר היום פורסם כי צוותי המו"מ של שתי המפלגות נפגשו שוב ויצאו בתחושה טובה מהשיחות. גם האפשרות של צירוף אלי ישי לחיבור הזה, כצלע שלישית, נמצאת עדיין על השולחן. יו"ר האיחוד הלאומי סמוטריץ' אמר בכנס ירושלים של "בשבע" כי "הבשורה היא שנלך ביחד. אנחנו עושים כל מאמץ. אין לנו פריביליגיה לאבד שום קול. זה עניין של שעות או ימים".

בשבוע שעבר פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בשיחות סגורות, הביע פרץ הסתייגות מפני חיבור עם המפלגה הנחשבת לקיצונית ביותר בגוש הימין – למרות הלחץ שמפעיל ראש הממשלה בנושא. ההתנגדות של פרץ נובעת משני שיקולים: הראשון, חשש שחיבור עם בן גביר ומרזל יוביל לבריחה של קולות ממפלגה מאוחדת עתידית. בנוסף, יו"ר הבית היהודי לא אהב את העובדה שנתניהו מתערב בענייניה של המפלגה.

גם בסביבתו של יו"ר האיחוד הלאומי, בצלאל סמוטריץ', הטילו ספק בנוגע לרצונם לקחת חלק באיחוד כזה של מפלגות הימין. מדובר בחדשות לא טובות מבחינתו של ראש הממשלה, שהזהיר מפני פגיעה בגוש הימין אם המפלגות השונות ירוצו בבחירות בנפרד.