מפקד כוח אל-קודס במשמרות המהפכה קאסם סולימאני
צילום: אי-פי

אמ"ן: יש לעסוק יותר בפעילות האיראנית בעיראק; סבירות גוברת להסלמה בעזה

בהערכה השנתית שהוצגה בפני המטה הכללי של צה"ל, קובע אמ"ן כי הסבירות למלחמה יזומה בזירה הצפונית נמוכה, אך מזהיר שמערכה זו יכולה להתפתח השנה לימי קרב. על הזירה בדרום קבע: פוטנציאל הנפיצות בעזה עולה
משה שטיינמץ וכרמלה מנשה
13 בפברואר 2019
17:00

אגף המודיעין הציג בשבועיים האחרונים בפני המטה הכללי של צה"ל את הערכתו השנתית ל-2019, שבה חידד את "הצורך לעסוק יותר בעיראק", על רקע הפעילות האיראנית במדינה. בהערכת אמ"ן, שמתפרסמת היום (רביעי), מצוין החשש הישראלי ממיליציות איראניות בעיראק שיתגברו בחירום את המרחב הסורי, משיגור טילים מעיראק לישראל ומהציר היבשתי.

עוד נאמר בהערכה השנתית כי הסבירות למלחמה יזומה נמוכה, אך מאידך, אמ"ן מזהיר כי המערכה בזירה הצפונית עלולה להתפתח השנה לימי קרב. ההערכה היא שאיראן עדיין בשלב ההתלבטות כיצד לנהוג בעקבות ביטול הסכם הגרעין. 

אמ"ן מזהה, בעקבות המערכה נגד ההתבססות איראן בסוריה, מעבר של הפעילות האיראנית מנמל התעופה הבין לאומי בדמשק ל-T4 – מה שמרחיק את מוקד הפעילות מהגבול עם ישראל. בנוסף, היקף הנוכחות של מיליציות שיעיות ולוחמים איראנים נמצא בירידה בחודשים האחרונים. באמ"ן מזהים שהניסיונות האיראניים עברו מרעיון של להתבסס במרחב לביסוס יכולות, בהן שדות תעופה בעומק סוריה ויכולת אש.

עוד בזירה הצפונית, אמ"ן מציין אתגר מרכזי נוסף בפני ישראל, והוא צבא אסד המשתקם. האתגרים המרכזיים שאותם מחדד אמ"ן בהערכתו הם: מערכות ההגנה האווירית של צבא סוריה והלוחמה האלקטרונית שלו. באמ"ן מזהים רצון איראני למעורבות במפעלי הטילים הסוריים שחוזרים לפעילות, וההערכה מדברת על צורך ליצור "תוכניות אופרטיביות לאפשרות שהמרחב יתעורר".

סבירות גוברת להסלמה בעזה

בזירה הפלסטינית קובע אמ"ן כי פוטנציאל הנפיצות בעזה עולה, וישנה סבירות גוברת להסלמה. לפי הערכת אמ"ן, חמאס נכון להסדרה ומוכן להתגמש – אם כי לא בהיבטי בניין הכוח שלו. הקביעה של אמ"ן היא כי ייתכן שהארגונים ברצועה יבצעו פעולה התקפית כדי להגיע לימי קרב ולזעזע את המערכת, וכי השקט היחסי בזירה הדרומית הוא זמני.

לפי אמ"ן, הפעולה ההתקפית של הארגונים בעזה יכולה להיות קרקעית, כך שתגרור את ישראל לימי קרב קשים, בסיומם יהיה קל יותר לחמאס לדרוש הקלות כלכליות נוספות מממשלת ישראל. כמו כן, ייתכן שבפעולה יהיה שימוש ב״מנהרות מארב״, עם כמה פתחים סמוך לגדר, שדרכן יחדרו מחבלים לביצוע פיגוע.

עוד צוין בהערכת אמ"ן כי ההתרעה האסטרטגית לעימות בזירה הפלסטינית, שמונחת כבר שנים על השולחן והשנה עלולה לקבל משנה תוקף, יכולה לכלול זליגה ליהודה ושומרון. זאת על רקע מותו האפשרי של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, ותכנית השלום של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שתוצג לפי הערכות אחרי הבחירות בישראל. 

הנושא הפלסטיני מפריע ליחסים עם מדינות המפרץ

על היחסים עם מדינות המפרץ אומרים באמ"ן כי הנושא הפלסטיני הוא חסם מרכזי בשדרוג היחסים. לצד זאת, בהערכה השנתית צוין: "תקרת הזכוכית הפלסטינית שמגבילה את שיתוף הפעולה עם מדינות המפרץ מעט גבהה השנה".