חדר טראומה בבית החולים הדסה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מנהלת אסף הרופא: "מאשפזים רק את מי שחייבים"

אין מספיק תקנים, תפוסה של יותר מ-100% ומחסור בעובדים: מנהלות בתי החולים הדסה ואסף הרופא, מספרות בריאיון לכאן רשת ב על המצב הנורא של הרפואה הציבורית
ירון דקל ועמית סגל
14 בפברואר 2019
12:16

צפיפות, שחיקה, ומחסור בכוח אדם: בעקבות השביתה שהושהתה בבית החולים הדסה, שוב עלו לכותרות בימים האחרונים הבעיות של הרפואה הציבורית. הבוקר התראיינו בתוכנית של ירון דקל ועמית סגל בכאן רשת ב, מנהלת בית החולים הדסה הר הצופים, ד"ר תמר אל רם, ומנהלת בית החולים אסף הרופא, ד"ר אסנת לבציון-קורח, וסיפרו על מה שנראה כמו קריסתה של מערכת הבריאות.

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

אל רם התייחסה לעומס האדיר בבתי החולים, ואמרה: "כבר הבוקר אנחנו בתפוסה של מעל 120%. זה לא חדש, אנחנו מכירים את הכרוניקה של מחלות חורף. בגלל שבניין בית החולים לא מאפשר להכניס עוד מיטות, נוצר מצב שיש פי שניים חולים בחדרי החולים".


על החוסר בתקנים אמרה: "גידול האוכלוסייה היה צפוי. בימים הטובים אנחנו ב-105% תפוסה. הצוות ממשיך לעשות כמיטב יכולתו למרות כמות התקן. אבל בסוף יש גבול". גם לבציון-קורח התייחסה לצפיפות, ואמרה: "יש מחסור ניכר של מיטות סיעודיות, בכל רגע נתון יש 70-60 חולים שהיו יכולים לעבור למוסד סיעודי, אבל אין להם מקום. אנחנו מאשפזים רק את מי שחייב אשפוז".

בנוסף, התייחסה לבציון-קורח למחסור בכוח האדם: "יש לנו פחות מחצי משיעור האחיות והרופאים לעומת מדינות אחרות ב-OECD, לכן הצוותים נשחקים. שחיקה מגבילה את היכולת הנפשית והפיזית לטפל בחולים. בריאות זה משהו שאנחנו לוקחים כמובן מאליו עד שאנחנו מאבדים אותו".