קושנר, בשנה שעברה
צילום: אי-פי

קושנר: יוזמת השלום האמריקנית תוצג אחרי הבחירות בישראל

יועצו של טראמפ המשתתף בכינוס בוורשה: שמעתי את נציגי סעודיה, ירדן וישראל מדברים. הם עושים עבודה טובה יותר ממני בלהסביר מדוע יש סיבה להיות אופטימים לקראת היוזמה; פנס: על מדינות אירופה שחתומות על הסכם הגרעין עם איראן – לסגת ממנו
גילי כהן ועמיחי שטיין
14 בפברואר 2019
13:33
עודכן ב 14:45

ג'ארד קושנר, יועצו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, אמר היום (חמישי) למשתתפי הוועידה הבינלאומית בוורשה כי יוזמת השלום האמריקנית תוצג אחרי הבחירות בישראל. קושנר אמר כי במהלך הכינוס שמע את נציגי סעודיה, ירדן וישראל מדברים, ולדבריו, "הם עושים עבודה טובה יותר ממני בלהסביר מדוע יש סיבה להיות אופטימים (לקראת היוזמה)".עוד אמר קושנר כי "יוזמת השלום הערבית הייתה מעולה אבל היא לא הביאה שלום בסופו של דבר. אני מעודד כל אחד לשמור על ראש פתוח בחודשים הקרובים". השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, אמר כי הוא "שמח שנתניהו אמר שלא ישפוט את התוכנית עד שלא יראה אותה, ומקווה שכולם יעשו זאת - גם הפלסטינים".

סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, קרא בוועידה למדינות אירופה שחתומות על הסכם הגרעין עם איראן – לסגת ממנו. "אתמול היה רגע היסטורי: מדינות מרחבי העולם והמזרח התיכון הסכימו כי איראן היא האיום הגדול ביותר על הביטחון והשלום במזרח התיכון", אמר. "המשטר האיראני ממשיך לשאוף להשגת נשק להשמדה המונית, לא נאפשר לו לעשות זאת". עוד אמר פנס כי "הניסיון לעקוף את הסנקציות שהטילה ארצות הברית (מתכוון לחלק ממדינות אירופה, ע"מ) מחזק את איראן ומחליש את האיחוד האירופי". עוד אמר פנס כי אנטישמיות היא רוע, צריך להתמודד מולה והיא צריכה לזכות לגינוי מכולן.

בתחילת השבוע דיווחה רשת פוקס ניוז האמריקנית כי תכנית השלום של טראמפ הושלמה. על פי הדיווח, אורכה של התכנית נע בין 175 ל-200 עמודים ורק לחמישה בני אדם יש גישה מלאה למסמך המלא. בממשל הבהירו כי תכנית השלום לא תתפרסם לפני הבחירות בישראל.

השליח האמריקני גרינבלט הגיב: "סליחה פוקס ניוז, אבל המקורות שלכם הביאו מידע שגוי. גם הדיווח על אורכה של התכנית לא מדויק – היא מאוד מפורטת מבחינה פוליטית וכלכלית, אבל לא עד כדי כך ארוכה".

בשבוע שעבר דווח כי גרינבלט וקושנר ייצאו בסוף החודש למסע בחמש מדינות ערביות כדי להציג את ההיבטים הכלכליים של יוזמת השלום ולגייס תמיכה בה.