יעקב ליצמן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חקירת ליצמן: גורמים במשרד הבריאות העידו נגד סגן השר

לפי העדויות של אותם גורמים, ליצמן שוחח איתם כדי להשיג חוות דעת שתקבע כי החשודה בפדופיליה מלכה לייפר לא כשירה לעמוד לדין. סגן השר אמר בחקירתו: "לא התערבתי, רק ביררתי את הנושא"
רועי ינובסקי ורום ליאור
14 בפברואר 2019
20:33

במשטרה אספו בחודשים האחרונים עדויות מגורמים במשרד הבריאות נגד סגן השר יעקב ליצמן. לפי העדויות מאותם גורמים, ליצמן שוחח איתם וניסה להתערב כדי להשיג חוות דעת פסיכיאטרית שלפיה החשודה בפדופיליה מלכה לייפר לא כשירה לעמוד לדין, ככל הנראה בעקבות לחץ של רבנים. כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11.


העדויות הגיעו לידי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, והוא סבר שיש חשד סביר שליצמן חורג מסמכותו בעניינה של לייפר, וכי הוא פועל בניגוד לחוק. היום נחקר ליצמן בחשד לביצוע עבירות מתחום טוהר המידות ושיבוש הליכי משפט.

סגן שר הבריאות וח"כ מיהדות התורה אמר בחקירתו כי לא התערב בנושא, אלא רק בירר אותו: "פנו אליי המון אדמו"רים בנוגע למלכה לייפר. אני בכלל לא הכרתי את הנושא לפני כן. שאלתי את גורמי המקצוע במשרד על מה מדובר. כשענו לי אמרתי אני שלא אתערב - ולא התערבתי".


לייפר מבוקשת באוסטרליה, ונגדה עומד כתב אישום במדינה בגין ביצוע עבירות מין בכמה קטינות, בעת שהייתה מנהלת בית ספר במלבורן. היא נמלטה לישראל כשעלו החשדות נגדה באוסטרליה. בחוות הדעת מהליך המעצר של לייפר בישראל נקבע כי היא מתחזה לסובלת ממחלת נפש.

"בסיכומי המחלקה של כלל אשפוזיה נכתב כי דפוס המחלה שלה אינו אופייני ובחלק מהאשפוזים עלתה האפשרות שהיא 'מתחלה'", נכתב במסמך.

דסי ארליך, אחת מנפגעותיה לכאורה של לייפר, מסרה בתגובה לחשדות נגד ליצמן: "ההמתנה ארוכת השנים לעשיית צדק הייתה קשה וכואבת מאוד. עם זאת, חיכינו בסבלנות מתוך הבנה כי ההליך הפלילי לוקח זמן. לצערנו, הגילוי כי ההמתנה נגרמה לכאורה בשל שחיתות ברמות הגבוהות ביותר גורם לנו לתחושה קשה מאד".


שאנה אהרונסון, מנהלת ארגון JCW המלווה משפטית את הנפגעות לכאאורה של מלכה לייפר, אמרה:  "לצערנו החשדות נגד ליצמן אינם מפתיעים אותנו. JCW השקיע משאבים רבים ותודות לפעילות הארגון הוכח כי לייפר איננה לוקה בנפשה כפי שטענו עורכי דינה".