הפרות סדר בגבול עזה
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

קצין צה"ל נפצע קל מרסיס מטען בהפגנות ברצועת עזה

מצה"ל נמסר כי במהלך הפרות הסדר בגבול עזה, בהן השתתפו כ-11 אלף פלסטינים, נעצר חשוד שחצה את הגדר. בעזה דיווחו על 20 פצועים
איציק זוארץ, גל ברגר וסולימאן מסוודה
15 בפברואר 2019
17:48
עודכן ב 18:34

קצין ביחידת המסתערבים של משמר הגבול נפצע קל מרסיס של מטען במהלך הפרות הסדר האלימות בגבול רצועת עזה. הקצין פונה לבית החולים ברזילי באשקלון. כ-11 אלף פלסטינים הגיעו היום (שישי) לכמה מוקדים לאורך הגדר להפגנה ה-47 על הגדר. בצה"ל מסרו כי חלק מהפלסטינים התפרעו והשליכו מטענים ורימונים לעבר הכוחות.

עוד נמסר מדובר צה"ל כי נעצר פלסטיני שחצה את הגדר בצפון הרצועה לשטח ישראל. על החשוד לא נמצא נשק והוא הועבר לחקירה. משרד הבריאות בעזה דיווח כי בהפרות הסדר, שהסתיימו לאחר פחות משעתיים, נפצעו 20 פלסטינים. בשבועיים האחרונים מזהים במערכת הבטחון תופעה של דחיפת ילדים קדימה לעבר גדר המערכת, גם בצורה פיזית וגם בקריאות לילדים בכריזה להתקדם לעבר הגדר ולהתפרע.

אתמול פורסם כי מנהיג חמאס איסמעיל הנייה, ביקש משליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב, לפעול להכנסת הכסף הקטרי לעזה במהרה, ולקדם פרויקטים של האו"ם להעסקת צעירים מובטלים בעזה. מקורות פלסטינים מסרו לכאן חדשות כי בשיחת טלפון בין השניים, הנייה הביע תקווה כי הציבור בעזה ישמע בשורה לפני ההפגנות השבועיות על הגדר, כדי שחמאס יוכל להרגיע את השטח. הנייה, השוהה בקהיר, הוסיף כי הארגונים בעזה זועמים על ההתמהמהות של ישראל במילוי מחויבויותיה, ועל כך שאינה מקיימת אותן.

שלשום הודיעו הארגונים בעזה כי הפיצוץ קרוב בשל "המשך המצור על הרצועה והצעדים הכלכליים של ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן", שבשבוע האחרון עצר וקיצץ משכורות לאלפי פלסטינים מעזה. אתר חדשות פלסטיני פרסם כי החמ"ל המשותף של הפלגים הצבאיים בעזה החליט להגיב על כל הסלמה ישראלית בהפגנות הגדר בשישי הקרוב, שתתבטא בעלייה במספר הפצועים או ההרוגים.

הרמטכ"ל אביב כוכבי, הנחה את צה"ל בשבועות האחרונים לעדכן את התכניות ההתקפיות שלו ביחס לחזית הדרומית, וכן להגביר את מוכנות הצבא לקראת הסלמה בחודשים הקרובים. כך פורסם לפני יומיים בחדשות הערב בכאן 11. בהערכת המודיעין השנתית שהציג צה"ל לקבינט, נטען כי פוטנציאל הנפיצות בעזה עולה וכי ישנה סבירות גוברת להסלמה. אמ"ן קביעה כי ייתכן שהארגונים ברצועה יבצעו פעולה התקפית כדי להגיע לימי קרב, ולזעזע את המערכת, וכי השקט היחסי בזירה הדרומית הוא זמני.

עוד פורסם בחדשות הערב כי חמאס ביצע עשרות מעצרים של פעילי ג'יהאד אסלאמי ברצועה, בעקבות הניסיון שלהם להוביל לסבב לחימה באזור בניגוד לעמדת חמאס. על פי הפרסום, חמאס אף החרים נשק ומשגרי רקטות. מקורות פלסטינים טוענים כי הארגון סיכל ירי רקטות של הג'יהאד לעבר אשדוד בסוף השבוע האחרון. 

המתח בין שני הארגונים גבר בחצי השנה האחרונה, מאז נבחר זיאד נח'אלה לעמוד בראש הג'יהאד וסירובו להשלים עם המציאות שבה חמאס מקבל החלטות בעזה מבלי להיוועץ בג'יהאד.  בכירים בחמאס שהיו במצרים בשבוע שעבר הטיחו במשלחת הג'יהאד כי הם יודעים שהארגון הוא זה שעומד מאחורי הפרת הבנות הרגיעה. בג'יהאד דרשו בתגובה לשחרר את אנשיהם שנעצרו ולהפסיק לאפשר לישראל לעשות בעזה כבשלה. בנוסף, איימו לפרוש מהחמ"ל המשותף של הזרועות הצבאיות בעזה אם חמאס ימשיך להחזיק באנשיהם.

עוד פורסם כי בהערכת המודיעין השנתית שהציג צה"ל לקבינט, נטען כי פוטנציאל הנפיצות בעזה עולה וכי ישנה סבירות גוברת להסלמה. לפי אמ"ן, יחיא סינוואר מעוניין בסבב משום שהוא מאמין שרק כך ישיג את מטרותיו - הטבות כלכליות והתערבות בינלאומית. הקביעה של אמ"ן היא כי ייתכן שהארגונים ברצועה יבצעו פעולה התקפית כדי להגיע לימי קרב ולזעזע את המערכת, וכי השקט היחסי בזירה הדרומית הוא זמני.

השבוע, לאחר שלושה חודשים של רגיעה, חזרה "יחידת ההטרדה הלילית" להפר את הסדר ברצועת עזה. עשרות פלסטינים יידו אבנים והבעירו צמיגים סמוך לגדר. לדברי הפעילים הפלסטינים, הסיבות להתפרעויות הן הקיפאון במשא ומתן מול ישראל, ושני ההרוגים הפלסטינים במהלך הפרות הסדר ביום שישי האחרון.

לפני שבוע דיווח משרד הבריאות ברצועה כי נער בן 14 וצעיר בן 18 נהרגו, ו-17 בני אדם נוספים נפצעו מירי של כוחות צה"ל לעבר המשתתפים בהפגנות על גדר הגבול במזרח רצועת עזה, סמוך לחאן יונס. "צעדות השיבה" הוגדרו תחת הסיסמה "לא מתמקחים על שבירת המצור", ונערכו על רקע הביקור של בכירי חמאס והג'יהאד האסלאמי במצרים, שנועד לשמר את הבנות הרגיעה בעזה.