אבו מאזן

בכיר פלסטיני על קיזוז המשכורות למחבלים: נתניהו משחק באש

אחרי החלטת הקבינט הביטחוני לקזז את כספי משכורות המחבלים, הערב נחשף כי במהלך הדיון הזהירו שורת בכירים במערכת הביטחונית מהשלכות המהלך, שעלול להביא להתלקחות המצב ברצועת עזה בשל הידרדרות המצב ההומניטרי
גל ברגר, גילי כהן ומשה ברקוביץ'
17 בפברואר 2019
21:58

בלשכתו של ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן במוקטעה ברמאללה נערכות הערב (ראשון) התייעצויות בעקבות החלטת ישראל לקצץ בכספי המסים של הפלסטינים - כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. בכירים ברמאללה הגדירו את ההחלטה הישראלית "מסוכנת" ואמרו כי בנימין נתניהו משחק באש לפני הבחירות. ברשות גם שבו על האיום כי יסרבו לקבל את כספי המסים כולם, אם ייגרע מהם סכום כלשהו. במקביל, גורמי ביטחון בישראל הזהירו בדיון הקבינט המדיני-ביטחוני: אבו מאזן ירצה להמשיך לשלם את כספי משפחות המחבלים - ולכן צפוי לקצץ שוב בכסף לעזה.

החשש בישראל הוא שקיצוץ נוסף בכספים שהרשות מעבירה לרצועת עזה יביא להסלמה מחודשת - ולדרדור נוסף במצב ההומניטארי ברצועה. בדיון הקבינט נכחו שורה של אנשי ביטחון - ראש השב"כ, ראש אמ"ן, מתאם פעולות הממשלה בשטחים ועוד - שהציגו את ההשלכות של מהלך הקיזוז בפני הדרג המדיני.

לפי המידע שהוצג, ההבנה היא שמתוך הכספים שמעבירה ישראל לרשות, חצי מיליארד השקלים האלו עדיין יועברו למשפחות המחבלים, בניגוד לכוונת המחוקק הישראלי - וברשות פשוט יקצצו ממקומות אחרים. לפי כמה שרים, גורמי המשפט שלקחו חלק בדיון - ביניהם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט והפרקליט הצבאי הראשי, לא הביעו התנגדות משפטית למהלך. הטענה היא שמדובר בחוק ישראלי, ולכן יש צורך לבצעו ולדון בהשלכותיו. כבר בחודש הבא ישראל תקפיא את הסכום הראשוני - כ-42 מיליון שקלים.


יועצו ומקורבו של אבו מאזן, מחמוד אל-הבאש, אמר הערב לכאן חדשות כי ההחלטה עלולה להשפיע על התיאום הביטחוני עם ישראל ולפגוע ביכולתם של מנגנוני הביטחון והמערכות האזרחיות לתפקד. הוא הוסיף כי ישראל רוצה בהחלטה הזו על מנת להפיל את הרשות הפלסטינית, וכי מדובר בגניבה של כסף פלסטיני ובמהלך המנוגד לנספח הכלכלי של הסכמי אוסלו - הסכמי פריז. "הכספים האלה שלנו, זה לא שישראל עושה לנו טובה. אנו נמשיך לשלם לאסירים ולמשפחות השהידים, גם אם זה יהיה מהכיס שלנו", אמר מקורבו של אבו מאזן.

דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, הגיב להחלטת הקבינט ואמר כי "כל קיצוץ מכספי הרשות הפלסטינית לא מקובל עלינו". עוד הוא אמר כי יו"ר הרשות "לא מקבל כל פגיעה בלחם חייהם של גיבורינו האסירים ומשפחות השהידים", כדבריו. עוד הדגיש אבו רודיינה כי להחלטה הישראלית תהיה השלכות בכל הרמות וכי הנושא יהיה בראש סדר העדיופיות בפגישת ההנהגה הפלסטינית בימים הקרובים.