צילום: אמיר לוי, פלאש 90
סעיב עריקאת

סאיב עריקאת על קיזוז המשכורות: "מעשה פיראטי טהור"

בכיר הרשות הפלסטינית אומר לכאן חדשות שהחלטת הקבינט לא תגרום להפסקת תשלום המשכורות לאסירים ולמשפחות מחבלים. לדבריו: "ממשלת ישראל שוב נוקטת צעדים לערעור יציבותה של הרשות"
גל ברגר
18 בפברואר 2019
07:40

בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת הגיב אמש (ראשון) בזעם להחלטת ישראל לקצץ את כספי משפחות המחבלים, ואמר שמדובר ב"מעשה פיראטי טהור". עריקאת אמר לכאן חדשות שאין סיכוי שהרשות הפלסטינית תפסיק לשלם משכורות לאסירים ולמשפחות מחבלים בגלל ההחלטה.

"נפסיק להיות רשות לפני שנעשה דבר כזה. אם מישהו נכנס לכלא, לא הורגים את המשפחה שלו. באיזו פלנטה האנשים האלה חיים?", אמר עריקאת לכאן חדשות. "הם הורסים את הרשות הפלסטינית בצעד הזה. איזו מין רשות נשארת בדיוק אם אתה לא יכול לשלם משכורות, או לשלם לבתי חולים ולבתי ספר. אולי נתניהו צריך לקחת את השליטה ולחדש את האחריות שלו ככוח כובש".

לדבריו, הקיזוז מכספי המיסים הוא מעשה פיראטי טהור מכיוון שמדובר בכסף פלסטיני ולא ישראלי. עריקאת הוסיף: "ממשלת ישראל שוב נוקטת צעדים לערעור יציבותה של הרשות הפלסטינית ולחיזוק הגורמים הקיצונים ומתנערת מכל המחויבויות וההסכמים החתומים. להחלטה הזו תהיינה השלכות רציניות בכל הרמות".


אבו מאזן צפוי לכנס ביום רביעי את הוועדה הפלסטינית המופקדת על התוויית הקשרים עם ישראל,  כדי לדון בתגובתה להחלטת הקבינט. בפגישה ישתתפו ראש ממשלת המעבר הפלסטינית ראמי חמדאללה ובכירים בהנהגת הפתח.

בכירים ברמאללה הגדירו את ההחלטה הישראלית "מסוכנת" ואמרו כי בנימין נתניהו משחק באש לפני הבחירות. ברשות גם שבו על האיום כי יסרבו לקבל את כספי המסים כולם, אם ייגרע מהם סכום כלשהו. במקביל, גורמי ביטחון בישראל הזהירו בדיון הקבינט המדיני-ביטחוני: אבו מאזן ירצה להמשיך לשלם את כספי משפחות המחבלים - ולכן צפוי לקצץ שוב בכסף לעזה.


יועצו ומקורבו של אבו מאזן, מחמוד אל-הבאש, אמר הערב לכאן חדשות כי ההחלטה עלולה להשפיע על התיאום הביטחוני עם ישראל ולפגוע ביכולתם של מנגנוני הביטחון והמערכות האזרחיות לתפקד. הוא הוסיף כי ישראל רוצה בהחלטה הזו על מנת להפיל את הרשות הפלסטינית, וכי מדובר בגניבה של כסף פלסטיני ובמהלך המנוגד לנספח הכלכלי של הסכמי אוסלו - הסכמי פריז. "הכספים האלה שלנו, זה לא שישראל עושה לנו טובה. אנו נמשיך לשלם לאסירים ולמשפחות השהידים, גם אם זה יהיה מהכיס שלנו", אמר מקורבו של אבו מאזן.