נתניהו, מורביציקי ופנס בוועידת ורשה, בשבוע שעבר
צילום: אי-פי

בלשכת ר"מ פולין מאשרים: השתתפותנו בפסגה בישראל בסימן שאלה גדול

אחרי אמירת נתניהו: ורשה זועמת על דבריו של ממלא מקום שר החוץ ש"הפולנים ינקו את האנטישמיות עם חלב אמם". כץ לכאן רשת ב: "אי אפשר לשנות אמת היסטורית"
עמיחי שטיין
18 בפברואר 2019
09:28

ראש לשכתו של ראש ממשלת פולין, מיכאל דווירצ'אק, אישר הבוקר (שני) את הפרסום בכאן חדשות שלפיו פולין שוקלת בדעתה לבטל כליל שליחת נציג מטעמה לכינוס וישגרד בישראל. זאת, על רקע הדברים שאמר ממלא מקום שר החוץ ישראל כץ כי "הפולנים ינקו את האנטישמיות עם חלב אמם". דווירצ'אק, שדיבר ברדיו הפולני, אמר כי כל "נציגות פולנית בפסגת וישגרד נמצאת כעת תחת סימן שאלה גדול מאוד".

אמירתו של השר כץ היתה בראיונות לשני כלי תקשורת בישראל והוא ציטט דברים שאמר בשעתו ראש הממשלה יצחק שמיר. עוד בטרם התבטא השר כץ בסוגיית השואה, שררה מתיחות בקשרים בין פולין לישראל על רקע דברים שאמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא זה בשולי ועידת ורשה.

אתמול החליט ראש ממשלת פולין, מתאוש מורביצקי, לבטל את בואו לכינוס וישגרד בישראל ולשלוח את שר החוץ שלו, יאצק צ'פוטוביץ'. סגנו של שר החוץ של פולין כתב הלילה בטוויטר כי התבטאותו של השר כץ לוקה בטעם רע. שגריר פולין בישראל כתב כי הדברים אינם מתקבלים על הדעת.

כץ עצמו אמר היום בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, כי "אי אפשר לשנות אמת היסטורית. הפולנים שיתפו פעולה עם הנאצים, לקחו חלק בהשמדת היהודים בשואה. פולין הייתה לבית הקברות הגדול של העם היהודי, יש רק אמת היסטורית אחת. האנטישמיות הייתה טבועה בפולנים לפני השואה, במהלכה ואחריה. אפשר וחשוב לקיים קשרים עם ממשלת פולין, לטובת האינטרסים של מדינת ישראל. אבל אסור לשכוח את העבר ואסור לפגוע במורשת וזכר קורבנות השואה".

האזינו לריאיון עם כץ בכאן רשת ב

ממלא מקום שר החוץ הוסיף:"לא אמרתי שכל הפולנים היו שותפים, אבל חלק גדול מהם. פורום וישנגרד הוא פורום חשוב - אבל צריך לקיים אותו על בסיס אמת היסטורית".

שגריר פולין בישראל, מרק מגירובסקי, הגיב בחריפות לדברים וכתב בחשבון הטוויטר: "מדהים ששר החוץ החדש של ישראל מצטט הערה כזו גזענית ומבישה. זה בלתי מתקבל על הדעת".

לעומתו, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, בירך על הדברים: "היינו צריכים שר חוץ בן יומו, כדי שהאמת תאמר. ארבע שנים ראש הממשלה לא טרח לומר בקולו שהסיבה שהפולנים סייעו לנאצים היא בגלל שהאנטישמיות היתה חלק מובנה בחברה הפולנית. זו אינה גזענות, אלא אמת היסטורית כואבת. שלא יחנכו אותנו על אנטישמיות".