צילום: פלאש 90
לבני בהודעה על פרישתה מהתנועה

לבני אחרי הפרישה: "לא חיפשתי תפקיד, חיפשתי מהפך"

יו"ר התנועה, שהודיעה היום כי לא תרוץ בבחירות 2019, אמרה בראיון לכאן חדשות כי "החיבורים לא צלחו והמפלגה לא יכלה לעבור את אחוז החסימה. לא רציתי לבזבז קולות או כסף"
חדשות הערב
18 בפברואר 2019
20:32

אחרי שהודיעה היום (שני) על פרישתה מהמרוץ לכנסת, יו"ר התנועה ציפי לבני התראיינה לדוריה למפל בחדשות הערב בכאן 11.   

הראיון המלא: 

עוד מכה שתיים נראה אותך בתפקיד מנהיגת גוש השמאל מרכז?

"אני מקווה שאוכל לתרום בנושאים שחשובים בעיניי, אבל היום הודעתי שאני לא מתמודדת. אמרו לי פעם לא להגיד לעולם לא, אבל לא עזבתי כדי לחזור. עזבתי כי הגעתי למבוי סתום, כי החיבורים לא צלחו והתנועה לא יכלה לעבור את אחוז החסימה, ולא רציתי לבזבז קולות או כסף".

 מבחינתך אבי גבאי אחראי לזה שהודעת היום על פרישה מהחיים הפוליטיים?

"אני לא עסוקה בלהאשים היום. זו הסיטואציה. קיוויתי בחלומי לראות צוות מתייצב, שם אגו בצד ואומר – חברנו למטרה משותפת, אומר מה המטרה ומה הדרך, והולך יחד. זה לא קרה".

גבאי מודיע על פרידה מהתנועה

גבאי מודיע על סיום השותפות עם לבני | צילום: פלאש 90

יש לך הסבר למה אף ראש מפלגה לא שמח להכניס את התנועה לרשימה שלו?

"אני לא חיפשתי תפקיד, חיפשתי מהפך. בשביל מהפך האמנתי שצריך לשלב כוחות. העובדה שבה דרך שהיא כל כך מרכזית – מגילת העצמאות, מדינה יהודית, שוויון, מהלכים מדיניים – נתפסה בתקופה האחרונה ללא לגיטימית, זה דבר שמאוד מצער אותי".

האם העובדה שהמותג ציפי לבני לא מצליח אפילו לעבור את אחוז החסימה מוכיח שהציבור הישראלי מאס בשיח המדיני ולא מאמין בדרכך?

"אני לא הולכת להיות פרשנית מדינית. אני כן יודעת מה יקרה למדינת ישראל – אחרי הבחירות ארה"ב עומדת להניח תוכנית מדינית על השולחן. אף אחד לא יודע מה יהיה שם, אבל ברור שההתנהלות של מדינת ישראל מולה תהיה קריטית. ראש הממשלה הנוכחי משתדל למסמס החלטות מדיניות, ולכן הוא מעדיף את הישרדותו, יחד עם קבוצה קיצונית יותר ממנו. אכן ב-2014 נתניהו הסכים למסמך אמריקני שכולל משא ומתן על גבולות 67'. עמדתו ביחס לפליטים הייתה יותר פתוחה, לצערי, אפילו ממני, אבל הוא חיפש את הכיסוי – שזה יהיה תוכנית אמריקנית ולא הוא. לא היה לו את האומץ לבוא ולומר לשותפיו: זה מה שאני מאמין בו. מאז 'צוק איתן' והחקירות נגדו הוא הקצין. הוא זקוק לבייס והוא עסוק במהלכים נגד הדמוקרטיה. הבייס מוכן לעכל שחיתות תמורת ארץ ישראל השלמה, הלכה ועוד".

הנה, גנץ כנראה מעדיף את אורלי לוי, מפלגה שהנושא המדיני מאוד רחוק ממנה. ביום שגבאי נפרד ממך התראיינת ואמרת "הוא, הרבה יותר חשוב לו גז, יוקר המחיה", אני רוצה לדבר על סוגיות חשובות יותר, לכאורה. אולי פה הטעות שלך?

"יוקר המחיה הוא ודאי דבר שמטריד אנשים שנאלצים לעבוד בשתי משרות ולגרד את החודש ולהיות במצב שמחירי הדיור בלתי נתפסים. הדברים האלה חשובים. אבל בעיניי העובדה שבה ממשיכים עם הסכסוך הפתוח הזה, שבה יש בממשלה אנשים שמדברם על סיפוח מיליוני פלסטינים לקרבנו, שראש ממשלה בישראל הורס את הדמוקרטיה – זה דבר שלא נשמתי ממנו תקופה ארוכה. זה קריטי לקיום של מדינת ישראל. זו תחושה שאנחנו נוסעים באוטובוס שנוסע לתהום והכיוון של האוטובוס הוא שחשוב".

לא הענקת תמיכה לשום מפלגה, אמרת שאת לא רוצה שהקולות המיועדים לך יתבזבזו, אז אולי בכל-זאת תעניקי אותם למישהו?

"הבנתי שהקול שלי לא נשמע. אני מקווה שזה עוד יקרה. אני מצפה שכל מי שנמצא במגרש – הגיע הזמן להביע עמדות. אמרו לי שזה כבר לא עידן של עמדות, אלא של אנשים. אבל גם אנשים ומנהיגים צריכים להביע עמדה".

ההודעה על הפרישה

לבני הודיעה בצהריים על פרישה מהחיים הפוליטיים במסיבת עיתונאים. "אני מודיעה שהתנועה לא תתמודד בבחירות הקרובות", אמרה בהצהרה מיוחדת שמסרה בתל אביב. "אין לנו מספיק כוח פוליטי לממש את העקרונות שלנו, לא אסלח לעצמי אם הקולות יתבזבזו. היום אני מפסיקה את ההתמודדות מתוך ידיעה שעשיתי הכול למען המדינה האהובה שלי".

הודעת הפרישה של לבני:

עוד אמרה לבני, שניכר שהתרגשה בזמן נאומה, כי "האמנתי שכל אלה ששותפים לדרך צריכים להתאחד סביב העקרונות שלנו, לשלב ידיים ולשכנע ביחד ובראש זקוף בצדקת הדרך. בלי לקרוץ לצד אחד ובלי לגמגם, להתייצב כגוש אחד, ליצור תקווה ומהפך. זה לא קרה. נורא בעיניי שצריך היום אומץ לדבוק בגלוי בחזון שהיה הבסיס להקמת מדינת ישראל שנכתב במגילת העצמאות - שכל חלקי הציונות התאחדו סביבו בעבר - ועובר מסע דה-לגיטימציה נוראי. אני מעולם לא הסתרתי את הדרך שלי ואת החזון שלי, אמרתי אותו, צעקתי אותו, נלחמתי עבורו. מי שחושב שהמאבק על מדינה שהיא גם יהודית וגם דמוקרטית, על ביטחון והפרדות לשלום, הוא אות קיין על מצחי - טועה, זה מקור לגאווה גדולה. שילמתי על כך מחיר".