אבו מאזן

אבו מאזן: החלטנו לא לקבל מישראל את כספי המסים בשל הקיצוץ הצפוי

יו"ר הרשות תקף בפגישה ברמאללה עם נציגי "ג'י סטריט" את החלטת ישראל לקזז את התשלום עבור משפחות מחבלים: "כשמישהו מת אנחנו לא מוכנים לוותר על המשפחה שלו". עוד הוסיף כי אם ארצות הברית תכיר בפתרון שתי המדינות - הפלסטינים ישתפו פעולה בעניין תהליך השלום
משה ברקוביץ' ונורית יוחנן
19 בפברואר 2019
22:22

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, אמר היום (שלישי) בפגישה שנערכה עם נציגי השדולה האמריקנית "ג'יי סטריט" ומספר חברי קונגרס אמריקנים, כי ברשות החליטו לסרב לקבל את כל הכסף שמועבר מישראל, לאחר שזו החליטה על קיצוץ בעקבות הסכום שמעבירה הרשות למשפחות מחבלים.

"אם היה לנו רק 20 או 30 מיליון שקל בכל הרשות, היינו משלמים אותו למשפחות השהידים", הבהיר אבו מאזן. יו"ר הרשות תקף בפגישה את החלטת ישראל: "שישראל תיקח מהכספים האלה מה שהיא רוצה? אומרים שהרשות הפלסטינית משלמת כסף לטרוריסטים - מי אלו? שהידים, אסירים ופצועים. כשמישהו מת אנחנו לא מוכנים לוותר על המשפחה שלו".

עוד הוסיף אבו מאזן כי הדלת של הפלסטינים עדיין פתוחה לקשר עם ארצות הברית בעניין תהליך השלום. זאת, אם האחרונה תכיר בפתרון שתי המדינות. "הם רק צריכים להגיד 'שתי מדינות', והשאר הוא דיון עם ישראל על בסיס אוסלו", אמר יו"ר הרשות בפגישה ברמאללה. עם זאת, הוא הדגיש כי הפלסטינים לא יקבלו כעת את ארצות הברית כמתווכת בתהליך השלום - כל עוד תמשיך להחזיק בעמדותיה הנוכחיות, משום שאינה הוגנת. 


שלשום אישר הקבינט המדיני-ביטחוני ליישם את חוק קיזוז משכורות המחבלים. ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי החליטה על יישום חוק הקפאת הכספים לרשות הפלסטינית, שהתקבל בכנסת בחודש יולי 2018, ולקזז מהכספים המועברים לרשות ע"י מדינת ישראל, סכום בסך כחצי מיליארד שקלים. קיזוז הכספים יחל כבר מהחודש הבא.

מהנתונים שהציגו גורמי הביטחון עולה כי בשנת 2018 העבירה הרשות הפלסטינית את הסכום האמור למחבלים הכלואים בישראל, למשפחותיהם ולאסירים משוחררים. לפיכך הוחלט להקפיא סכום כסף בגובה זהה, מכספי המסים שגובה ישראל עבור הרשות הפלסטינית.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את גורמי הביטחון להעמיק את הבדיקות לגבי תשלומים נוספים שהרשות משלמת בזיקה לטרור למחבלים ומשפחותיהם. ככל שמידע כזה יתקבל, סכום ההקפאה יעודכן בהתאם.

בשבוע שעבר הודיע נתניהו בפתח ישיבת הממשלה על כוונתו ליישם את החוק, בעקבות רצח אורי אנסבכר באזור ירושלים. לפי החוק, שאושר בכנסת ביולי 2018, יקוזזו סכומי הכסף שהרשות הפלסטינית שילמה למחבלים ולבני משפחותיהם מהמיסים שישראל מעבירה לה. בתגובה, הודיעה הרשות הפלסטינית כי תסרב לקבל את כספי המסים אם יקוזזו מהם הכספים המיועדים לתשלום משכורות לאסירים ולמשפחות מחבלים שנהרגו.