-

החלטה תקדימית: סרטוני תעמולה לא מזוהים - יהוו עבירה פלילית

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית קבע כי פרסומי תעמולה באינטרנט חייבים להיות מזוהים, גם ברשתות חברתיות ובמנועי חיפוש. לדבריו, המטרה היא להגביר את השקיפות, לקשר בין המסר למוסר ולמנוע הטעיה לא הוגנת. בנוסף, הפצה אנונימית מקשה על גורמי הביטחון להדוף חשש למעורבות זרה בבחירות
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
27 בפברואר 2019
19:55

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, המשנה לנשיאה, השופט חנן מלצר הורה היום (רביעי) כי גם פרסומי תעמולה באינטרנט - לרבות ברשתות החברתיות ובמנועי החיפוש - חייבים להיות מזוהים. מדובר בהחלטה תקדימית, שלפיה סרטונים ומודעות שמפיציהם או מפרסמיהם לא יזדהו - יהוו עבירה פלילית.


על פי ההחלטה, מסר תעמולה מטעם מפלגה, רשימת מועמדים, או מי מטעמם - אסור שיהיה אנונימי. זאת במטרה להגביר את השקיפות, לקשר בין מסר התעמולה למוסר התעמולה וכדי למנוע הטעיה לא הוגנת של הבוחרים. 

לדברי השופט מלצר, תעמולה אנונימית שאינה מזוהה עלולה לרדד ולדרדר את השיח, ולהביא בתקופת הבחירות לניצול הרשתות החברתיות ומנועי חיפוש לשם פגיעה בדמוקרטיה וערכי היסוד של החברה. יו"ר ועדת הבחירות הדגיש כי מעבר לכך, הפצה אנונימית מקשה על יכולתם של גורמי הביטחון לבדוק אם יש מעורבות זרה בבחירות לכנסת ה-21, וזאת כלקח ממערכות בחירות במדינות אחרות בעולם. 

בוועדת הבחירות מסרו לכאן חדשות כי הצו חל על המפרסמים, ולא על פלטפורמות פרסום שבהן הפרסום נעשה ללא עריכה או עימוד, כגון גוגל או פייסבוק. זאת משום שפלטפורמות אלה לא היו צד להליך, והבהירו שיפעילו מנגנון של "הודעה והסרה" - כך שאזרחים יוכלו לדווח להן על פרסומים תעמולתיים אנונימיים, וככל שיתברר שהפרסום אנונימי, הפלטפורמה תשקול להסיר אותו.