ג'וינט
צילום: אי-פי

האנשים שפועלים ללגליזציה של הקנאביס בתוניסיה

הירדנים סוערים על עיריית עמאן בגלל פגעי מזג האוויר ועל טקס בזבזני, ופרשנית הספורט הראשונה של סעודיה: הרשת של השכן, הפינה של רועי קייס בהעולם היום, על מה שמעסיק את העולם הערבי
רועי קייס
03 במרץ 2019
19:54

הכירו את האנשים שרוצים לגרום לפרלמנט בתוניסיה להפוך את צריכת ומכירת הקנאביס, שמכונה זטלה, לחוקית במדינה. הם מתכוונים להגיש לפרלמנט הצעת חוק מפורטת שסוף סוף תאפשר לתוניסאים לעשן בשקט.

מדובר בסך הכל על כ-30 פעילים בחברה האזרחית בתוניסיה שהתקבצו יחדיו, וסבורים כי הדבר גם יפחית את השימוש ויכניס הרבה מאוד כסף לכלכלה התוניסאית. בנושא הזה, קרה דבר משמעותי בשנים האחרונות בתוניסיה: הפרלמנט, בעידודו של הנשיא הקשיש א-סבסי, שינה חוק מ-1992 שגרם לכך שאם אדם נתפס מעשן ג'וינט, הוא היה נשלח אוטומטית לכלא מבלי כל יכולת של השופט להפחית את העונש, מה שיצר מצב שאלפי צעירים תוניסאים מצאו את עצמם מאחורי הסורגים. זאת למעשה הייתה אחת הבטחות הבחירות של הנשיא א-סבסי, שניסה להראות שהוא קשוב לדור הצעיר. לפי התיקון החדש, לשופט כן יש שיקול דעת והוא יכול להמיר זאת לעבודות שירות לדוגמה - ולא מיד להכניס אותו לכלא.

כבר אז השמרנים בתוניסיה לא אהבו את הרעיון, וסברו כי הדבר יעודד שימוש בסמים. אך מסתבר שזה לא סוף פסוק ויהיה מעניין לראות אם תוניסיה תלך עד הסוף וממש תעשה לגליזציה. עושה רושם שהיום הזה עוד רחוק, אבל בינתיים אפשר לספר שיש כבר בתוניסיה את גרסת "עלה ירוק" הישראלי. השבוע התראיין לרדיו יו"ר המפלגה "העלה" בתוניסיה, ובין השאר שיבח את ישראל. לטענתו אגב, אם יתמודד בחירות הבאות הוא זוכה ב-217 מושבים, ולפי נתונים שהוא הציג – 3.4 מיליון תוניסאים מעשנים ג'וינטים נכון לשנת 2013.

הירדנים נגד עיריית עמאן בגלל מזג האוויר והוקרה לאמנים

כמו בישראל, גם בבירת ירדן היה סוער ביום חמישי. מזג האוויר גרם להצפות ענק בדאון טאון של ירדן, וסט אל-בלד, והאש כוונה לעיריית עמאן שלא דאגה לספק את התשתיות המתאימות כדי להתמודד עם המשקעים הרבים. עד כדי כך שמגיש הטלוויזיה הממלכתי נשמע ממש לא ממלכתי בריאיון שערך עם אחד מבכירי העירייה. גם הסוחרים שחנויותיהם ניזוקו יצאו מגדרם. 

ואם זה לא מספיק, בימים האחרונים התחוללה סערה אחרת בממלכה, אחרי שמושל עמאן החליט לערוך טקס הוקרה לאמניות מהעולם הערבי לרגל יום הולדתו ה-57 של המלך. האירוע הנ"ל שהצטייר בעיני הירדנים כבזבוז מיותר של כספי ציבור הוציא לא מעט ירדנים מדעתם שביקשו לפטר את ראש העירייה, עבד א-ראוף א-רוואיד.

פרשנית הספורט הראשונה של סעודיה

הכירו את פרשנית הספורט הראשונה של סעודיה, הילה אלפראג', שאמורה לפרשן את אליפות כדורגל הנשים שמתקיימת במדינה בימים אלה. היא הפכה למרואיינת מבוקשת ומסתבר שיש גם קטעים שלה מפרשנת משחקי כדורגל של גברים.

נזכיר כי הספורט הוא ענף מרכזי בכל מה שקשור להעצמת האישה בסעודיה. בשנה שעברה הורשו נשות סעודיה לראשונה להיכנס למגרשי הכדורגל בממלכה. בשבוע שעבר מונתה הנסיכה רים בינת בנדר לשגרירה הראשונה של הממלכה בוושינגטון. לפני כן מונתה ב-2016 לאחראית על ספורט הנשים בממלכה. תפקיד ראשון מסוגו ותקדימי. אז מברוכ לאשת התקשורת הסעודית, הילה אלפראג', שאגב יש לה תכנית רדיו ותואר בכלל בסוציולוגיה.