החייל רון קוקיא

חאלד אבו ג'ודה הורשע ברצח החייל רון קוקיא בערד

בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע בהכרעת הדין כי אבו ג'ודה הודה בחקירותיו בשב"כ ובמשטרה וכך גם אחיו וכי המסקנה היחידה מכלל הראיות היא שרצח את החייל
אסף פוזיילוב
05 במרץ 2019
10:34

בית המשפט המחוזי בבאר שבע הרשיע הבוקר (שלישי) את חאלד אבו ג'ודה ברצח חייל הנח"ל, סמל רון קוקיא, בטרמפיאדה בערד לפני כשנה וחצי. בהכרעת הדין נכתב כי המסקנה היחידה מכלל הראיות היא שהנאשם רצח את החייל. "אבו גו'דה הודה בחקירותיו בשב"כ ובמשטרה. גם אחיו הודה ושנייהם גוללו את אותה גירסה: ניסיון לחווף ולרצוח חייל כנקמה לאומנית".

השופט ציין כי הראיות בשטח תאמו את גירסתו של אבו ג'ודה. כך למשל: כתם דם עם הפרופיל הגנטי של רון קוקיא שנמצא במקום שהניח את הסכין ברכבו. כמו כן הוא הוביל את החוקרים למקום שבו החביא את נשקו של החייל .

אביו של רון, בועז קוקיא אמר לפני הדיון כי אם לא עונש מוות, הוא ובני משפחתו מצפים ללא פחות ממאסר עולם. עשרות רבות של בני משפחה וחיילים הגיעו לאולם בית המשפט. בהם גם משפחות שכולות התומכות במשפחתו של קוקיא וכן גם נציגי המגזר הבדואי. בבית המשפט תגברו את האבטחה במקום לאחר שבדיון הקודם היו פרצי אלימות בין בני משפחת הנרצח לעורך דין הנאשם. 

הפיגוע התרחש בדצמבר 2017. קוקיא, בן 19 מתל אביב, עמד בתחנת הסעה ברחוב הקנאים בערד, כשבשלב מסוים הגיח אבו ג'ודה ודקר אותו בצווארו. קוקיא ניגש לרכב סמוך, ביקש עזרה מהנהג – והתמוטט. הוא פונה במסוק אל בית החולים סורוקה בבאר שבע, אך מת במהלך פעולות ההחייאה. בהמשך נעצרו שני בדואים בחשד לרצח וכתב אישום הוגש נגד אחד מהם.

לפני כחודש וחצי הוגשו לבית משפט המחוזי בבאר שבע כתבי אישום נגד האחים למחצה חאלד וזאהי אבו ג'ודה, תושבי הפזורה הבדואית מכסייפה שבנגב בגין רציחתו של קוקיא. בדיון בבית המשפט שבו הוצג כתב האישום תקף בועז קוקיא את חברי הכנסת הערבים מהרשימה המשותפת. "הם עושים הסתה עקיפה, הם מעלילים עלילות דם על המדינה ומעבירים מסר לקהל שלהם", האשים. "זאת הסתה שגורמת לבוחרים שלהם לפעול באלימות. אני מצפה מהכנסת לסלק אותם כעת או בבחירות הקרובות". 

הוא הוסיף כי ידאג שהמחבל ימות או ישב בכלא כל חייו. "כלבים בני כלבים, אם תגיעו לידיים שלי אני אשחט אתכם. אנחנו יודעים איך אתם נראים", הטיח בשני הנאשמים שכיסו את פניהם.