התנחלות
צילום: פלאש 90

האו"ם יפרסם בקרוב "רשימה שחורה" של עסקים הפועלים בהתנחלויות

ברשימה המתגבשת של מועצת זכויות האדם כמה חברות עסקיות גדולות כמו בזק, אלביט, בנק לאומי וקוקה קולה. בישראל הביעו חשש כי פרסום הדוח יגרום לפגיעה כלכלית קשה
גילי כהן
05 במרץ 2019
15:58

נציבת מועצת זכויות האדם של האו"ם עדכנה לאחרונה את המדינות החברות בה כי היא עתידה לפרסם בחודשים הקרובים את 'הרשימה השחורה' של בתי עסק הפועלים בהתנחלויות. מזה כשלוש שנים מגבשת הנציבות לזכויות אדם של האו"ם רשימה של כל החברות הישראליות והבינלאומיות שפעילות באופן ישיר או עקיף בהתנחלויות - מיזם שעורר דאגה רבה בישראל מחשש לפגיעה כלכלית קשה ולחרם של אותן פעילויות עסקיות. ברשימה המתגבשת כמה חברות עסקיות גדולות כמו בזק, אלביט, בנק לאומי וקוקה קולה.

בישראל התגאו לפני כשנה כי הצליחו לדחות את פרסום הרשימה המיועד, בלחץ של הממשל האמריקני. גם כעת גורמים בירושלים רושמים בסיפוק את הדחייה המסתמנת בפרסום הרשימה - אם כי בהודעה שנמסרה למדינות החברות נכתב כי בנציבות מעוניינים לסיים את פעילותם בסוגיה כבר בחודשים הקרובים.

בהודעה הקודמת שנמסרה בנושא בשנה שעברה, נטען כי נציב זכויות האדם של האו"ם התקדם מאוד בגיבוש אותה 'רשימה שחורה', אך הוא זקוק לעוד משאבים כדי לאסוף מידע ולהמשיך במגעים עם כמאתיים חברות ועסקים שיש לגביהם מידע כי הם פועלים בהתנחלויות.

כזכור, רק בשבוע שעבר פרסמה מועצת זכויות האדם של האו"ם דו"ח חריף נגד ישראל מדיניות הפעלת האש של כוחות צה"ל בגבול רצועת עזה.