ראש המוסד יוסי כהן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

דיווח: משלחת המודיעין המצרי נפגשה עם ראש המוסד בנוגע להסדרה בעזה

העיתון אל-ערבי אל-ג'דידי מדווח מפי מקור מצרי כי המשלחת נפגשה עם בכירים נוספים במערכת הביטחון בישראל, בטרם הגיעה לרצועת עזה ונפגשה עם ראשי חמאס. עוד דווח כי המצרים דרשו מחמאס שלא להגיב על התקיפות האחרונות של ישראל
נורית יוחנן
05 במרץ 2019
18:18

העיתון אל-ערבי אל-ג'דיד דיווח היום (שלישי) מפי מקור מצרי כי משלחת המודיעין המצרי נפגשה לפני כמה ימים בישראל עם ראש המוסד, יוסי כהן, בנוגע להסדרה בין ישראל לחמאס. על פי הדיווח, המשלחת שהתה בישראל במשך שלושה ימים, ונפגשה עם בכירים נוספים במערכת הביטחון הישראלית.

המשלחת הגיעה מוקדם יותר היום לרצועת עזה בניסיון להביא לרגיעה בגבול הדרום. המצרים קיימו פגישות עם מנהיגי חמאס אסמאעיל הנייה ויחיא סינוואר. בראש המשלחת עומד סגן ראש המודיעין המצרי, עומר חנפי, ואליו הצטרפו בכיר המודיעין המצרי, איימן בדיע, קונסול מצרים בתל אביב, המאם אבו זיד, ומחזיק התיק הפלסטיני במודיעין המצרי אחמד, עבד אל-ח'אלק.


לפי הדיווח באל-ערבי אל-ג'דיד, מקורות פלסטיניים אמרו כי המצרים בוחנים את מחויבות חמאס לתיווך המצרי, ובתוך כך דרשו מחמאס שלא להגיב על התקיפות האחרונות של ישראל בעזה. בנוסף, המצרים דנו עם חמאס על הכנסת הכסף הקטרי בדרך חדשה, ומעבר לשלב השלישי של ההבנות, הכולל את הרחבת שטח הדיג והקלות נוספות לרצועה.

כפי שפורסם באוקטובר האחרון בכאן חדשות, המוסד היה מעורב בעבר גם בהעברת הכסף הקטרי לעזה. ישראל, באמצעות ארגון הביון, פעלה מול קטר כדי שתממן את הכנסת הסולר לרצועת עזה, בסיוע האו"ם.

בתוך כך, הפרחת בלוני הנפץ מרצועת עזה נמשכת. עצם לא מזוהה נפל היום מזר בלונים בשטחים החקלאיים מחוץ ליישוב במועצה האזורית אשכול. החקלאים במקום דיווחו ששמעו פיצוץ. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

אתמול פורסם בכאן חדשות שחמאס הציב לישראל אולטימטום חדש, ודורש לאשר העברת תקציב של 20 מיליון דולר לשלם לפקידיו. אם ישראל לא תאשר זאת, מאיימים בארגון להמשיך במגמת ההסלמה של הימים האחרונים. מקור בחמאס מסר לכאן חדשות שבארגונו ממתינים לתשובות מישראל האם ברצונה לשוב למתווה הרגיעה המקורי שסוכם עליו לפני כמה חודשים, אחרי שלטענתם היא סטתה.


מקור בחמאס האשים בשיחה עם כאן חדשות כי ישראל הפרה את הרגיעה בעזה, ולא נכנסה לשלב השני בהבנות הרגיעה. לפי אותו מקור, ישראל התחייבה בשבועיים הראשונים שלאחר ההסכמות לאפשר מימון משכורות וסולר לעזה, ובתמורה חמאס ריסן את ההפגנות לאורך הגבול. השלב השני, שאמור היה להתפרס על חצי שנה, כלל בין השאר הרחבה של אזור הדיג ל-20 מיל ימי, פתיחה של המעברים, הכנסה של סחורות נוספות לרצועת עזה והסרה של מגבלות על חלק מהחומרים הדו-שימושיים, המוגדרים כאלה שעלולים לשמש לטרור.