אבו מאזן
צילום: אי-פי

בעקבות קיצוץ המסים: הרשות הציעה לישראל מנגנון בוררות בינלאומי

פרסום ראשון: ההצעה מרמאללה הגיעה על רקע הקיצוץ בכספי המסים של הרשות, וישראל טרם השיבה לה • המתאם הביטחוני האמריקני בין ישראל לרשות ביקש להחריג את מנגנוני הביטחון מהחוק לאי-תמיכה בטרור
גל ברגר
09 במרץ 2019
22:42

פרסום ראשון: לכאן 11 נודע הערב (שבת) כי הרשות הפלסטינית הציעה לישראל ללכת למנגנון בוררות בינלאומי, בשל הקיצוץ בכספי המסים שלה. כך עולה ממסר שהעביר השבוע לישראל שר האוצר הפלסטיני, שוכרי בשארה. בינתיים, ישראל טרם השיבה להצעת הבוררות. 


בשארה טען שלפי ההתחייבות בהסכמי פריס הכלכליים, כאשר יש מחלוקת בין ישראל לפלסטינים בעניין הקשור להעברת הכספים - יש לפנות לבוררות בינלאומית, אך סירב לקבל עד את כספי המסים הפלסטיניים בסך כ-600 מיליון שקלים בחודש. לכן, ישראל כלל לא ביצעה את העברת הכסף לרמאללה.

במקביל, על רקע הבור התקציבי שנוצר ברשות הפלסטינית בעקבות סירבום לקבל את הכסף, תשלום המשכורות לפקידיה עוכב. מדובר ב-120 אלף פקידי רשות, ובהם 50 אלף אנשי מנגנוני הביטחון של אבו מאזן, להם חסרים 60 מיליון דולר שהיה צריך להגיע מהסיוע האמריקני, שגם אותו הרשות סירבה לקבל משום שהדבר חושף אותה לתביעות בינלאומיות.

לכאן חדשות נודע כי המתאם הביטחוני האמריקני בין ישראל לרשות הפלסטינית, הגנרל אריק וונט, פנה לגורמים בוושינגטון בבקשה להחריג את מנגנוני הביטחון של אבו מאזן מהחוק המתנה מתן סיוע אמריקני באי תמיכה בטרור, ודרש לחדש את העברת הסיוע הכלכלי.