פלסטינים בעזה ממלאים בקבוקי מים
צילום: אי-פי

בעזה מבקשים: הקמת מאגר מים בסיוע ישראל

ברצועה מעוניינים לקדם פתרון למצוקת המים הקשה בעזה, ואחד הנושאים שעלו הוא אפשרות להקים מאגר. בישראל הבהירו: התנאי להתקדמות – שקט מוחלט בגבול • האו"ם יתחיל להעסיק זמנית 10,000 פלסטינים ברצועה
גילי כהן, גל ברגר ונורית יוחנן
10 במרץ 2019
22:46

משתנה חדש נכנס למגעים בין ישראל לחמאס על רגיעה בעזה: היום (ראשון) פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי ברצועה מבקשים לקדם פתרון למצוקת המים הקשה בעזה, ומעוניינים באפשרות הקמתו של מאגר מים בסיוע של ישראל.


לפי דוח של האו"ם, כבר בשנה הבאה לא יהיו עוד מים ראויים לשתייה בעזה, מצב שמטריד גם את ישראל וגורמים בינלאומיים. למרות זאת, בישראל מבהירים כי התנאים להתקדמות בהבנות מול חמאס הם שקט מוחלט בגבול, כולל הפסקת ירי הרקטות ושיגור בלוני התבערה לעוטף עזה.

בתוך כך, האו"ם יתחיל להעסיק בימים הקרובים 10,000 פלסטינים ברצועת עזה כחלק מפרויקט התעסוקה הזמנית "CASH FOR WORK ". הפרויקט מתבצע במימון קטרי בסך 20 מיליון דולר, שכבר הועבר לאו"ם בהעברה בנקאית. הארגון הבינלאומי ישלם משכורות לפלסטינים, שיועסקו בעבודות בתחומי ההוראה, הבריאות, הניקיון והשלטון המוניציפלי במסגרת פרויקטים של אונר"א ו-UNDP. כל מועסק יקבל 300 דולר בחודש, ויועסק לתקופה של עד תשעה חודשים.


בניסיון נוסף לשפר את המצב ההומינטרי בעזה, הוועדה הקטרית לשיקום הרצועה הודיעה שמחר יחולק מענק של 100 דולר ל-55 אלף משפחות נזקקות. לפי ההודעה, הכסף יועבר באמצעות משרדי בנק הדואר בעזה ובפיקוח קטרי. בינתיים, השליח הקטרי, מוחמד אל-עמאדי, נכנס הערב לרצועת עזה בלי מזומנים.

למרות אירועי הימים האחרונים, שכללו ירי לישראל ותקיפות של צה"ל ברצועה, מקורות ברצועת עזה אמרו אתמול לחדשות השבת בכאן 11 כי המגעים לרגיעה מתקדמים. לפי אותם מקורות, השיחות בין חמאס לבין מצרים הניבו תוצאות חיוביות, ויש הזדמנות לרגיעה כבר השבוע.