פלסטינים בעזה ממלאים בקבוקי מים
צילום: אי-פי

בכיר חמאס: הושגו הבנות בין חמאס לישראל

איסמאעיל רדוואן אישר את הדיווחים שלפיהם הושגו הבנות בין עזה לישראל. בין הדרישות של ארגון הטרור: הסרת המצור מעזה, המשך העברת הכסף הקטרי, הרחבת שטח הדיג, הגדלת הייבוא והייצוא ושיפור תשתית החשמל ברצועה ודיון בהקמת מעבר ימי
שמעון מיג'אן ומשה ברקוביץ'
14 במרץ 2019
15:52

בכיר חמאס איסמאעיל רדוואן אישר היום (חמישי) את הדיווחים שלפיהם הושגו הבנות בין ארגון הטרור העזתי לישראל. רדוואן אמר כי ההבנות עוסקות בהסרת המצור מעל רצועת עזה ובהקמת אזורי תעשייה תמורת שימוש באמצעים לא אלימים, המשך העברת הכסף הקטרי, הרחבת שטח הדיג, הגדלת הייבוא והייצוא מעזה, שיפור תשתית החשמל ברצועה ודיון בהקמת מעבר ימי

בריאיון לערוץ טלוויזיה פלסטיני הוסיף רדוואן כי יש לבצע את ההבנות בשבועיים הקרובים והדגיש כי הנשק של חמאס הוא קו אדום שאינו נתון לדיון.

מקורות פלסטיניים דיווחו כי המשלחת המצרית נכנסה לרצועת עזה מישראל, כחלק מתהליך ההסדרה בין ישראל לעזה. על פי הדיווחים המשלחת צפויה למסור את תשובת ישראל להצעות חמאס.

מוקדם יותר היום העיתון הפלסטיני "דוניא אלוטן" פרסם פרטים על ההבנות: לפי הדיווח, המתווך המצרי הגיע לרצועה ועמו התשובות של ישראל על דרישות חמאס. עוד דווח כי קטר תאריך את המענק החודשי לחשמל בתשעה חודשים נוספים. עוד נטען, כי ישראל הסכימה שיוקמו מכלי דלק שכל אחד מהם יוכל להכיל מיליון ליטרים של סולר, נוסף על מערכות אנרגיה סולארית שייצרו חמישים מגה וואט חשמל.


על פי הפרסום בעיתון, ישראל דרשה להרחיב את שטח ההפרדה בגבול עם עזה ולהבטיח שהמפגינים יורחקו כ-300 מטרים מהגדר, אולם הפלסטינים דחו את הדרישה. חמאס מצדו דרש להפסיק את גיחות כלי הטיס של ישראל מעל שמי הרצועה, ולפי הדיווח הושגה הסכמה בעניין.