גדי איזנקוט
צילום: פלאש 90

איזנקוט: היו אירועים בצפון שהמרחק בינם לבין מלחמה היה כחוט השערה

הרמטכ"ל היוצא הדגיש בנאום בכינוס במכללה האקדמית נתניה, כי האיראנים עדיין לא נטשו את חזונם להשיג התבססות בסוריה. ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, אמר בכינוס כי הן ישראל הן הפלסטינים נושאים באחריות לכך שלא הצליחו להגיע להסדר ביניהם
אורלי אלקלעי
18 במרץ 2019
12:14

הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט אומר כי בשנים האחרונות היו לא מעט אירועים בצפון שהמרחק בינם לבין הסלמה רחבה עד כדי מערכה או מלחמה היה כחוט השערה. בנאום שנשא בכינוס מאיר דגן לביטחון ואסטרטגיה במכללה האקדמית נתניה, הדגיש איזנקוט כי האיראנים עדיין לא קיפלו את דגליהם ולא נטשו את חזונם להשיג התבססות בסוריה.

לדברי איזנקוט, חיזבאללה הוא היום האויב המר ביותר במעגל הראשון סביב מדינת ישראל. "הוא איום חמור שיש לו הרבה ממדים. הארגון הזה עדיין חזק, למרות שהוא חווה חמש, שש שנות לחימה בסוריה, איבד 2,000 לוחמים וספג בין 7,000 ל-8,000 פצועים".

ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין התייחס בכינוס למערכת הפוליטית ואמר כי אין בישראל פוליטיקה אמיתית של אידיאולוגיה, עקרונות וערכים של אנשים שלא מתביישים לומר איפה הם עומדים ומה הם הקווים האדומים שלהם. "יש פה פוליטיקה של משיחים", אמר. "גם כחול לבן שלא מביאה בשורה חדשה חוץ מבשורת האנטי משיח – 'אנחנו נגד ביבי'".

על השאלה מדוע הוא אינו נכנס לפוליטיקה השיב דיסקין כי אחרי 38 שנים של שירות הוא נהנה ונזקק לפסק זמן לנשמה: "בחרתי להקים חברה מאפס. הבנתם מהחזון שלי שאני לא אצטרף למפלגות שאני לא מאמין בהן וכיום יש כאלו לצערי. אני לא מאמין במפלגות של רמטכ"לים".

דיסקין ציין שהוא רוצה לראות מפלגה ש"נותנת הסדרה פנימית בינינו לבין עצמנו עם כל אזרחי המדינה ועם תפוצות העולם, הסדרה עם מי שחי איתנו במדינה על בסיס שוויון אזרחי מלא ללא כחל וסרק והסדרה אזורית שכוללת פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני". הוא הוסיף כי הן ישראל והן הפלסטינים נושאים באחריות לכך שלא הצליחו להגיע להסדר. על חוק הלאום אמר ראש השב"כ לשעבר כי "אם לא נשמר את הרוב המוסרי של כולנו, שום חוק לא יעשה את זה".